Słowacka „kiełbasa przedwyborcza“

Martin Barčík

Przed zbliżającymi się lokalnymi wyborami na Słowacji, które odbędą się prawdopodobnie 3 albo 10 listopada 2018 roku, partia rządząca – Smer-SD – zapowiedziała wprowadzenie największego pakietu społecznego w historii Słowacji. Ma on kosztować docelowo nawet 600 milionów euro (około 2,6 miliardów złotych).

Społeczny pakiet partii Smer-SD przedstawili: przewodniczący Robert Fico, premier Słowacji Peter Pellegrini oraz minister finansów Peter Kažimír. Były premier Robert Fico powiedział: – Jeśli państwo odnosi sukces ekonomiczny, naszym obowiązkiem jest dzielić się tym sukcesem z ludźmi. Robert Fico pochwalił program dotyczący wprowadzenia możliwości bezpłatnych podróży pociągami dla emerytów i uczniów, który zdaniem przewodniczącego partii Smer-SD dotyczy miliona Słowaków. Kolejne programy społeczne partii Smer-SD to „Bożonarodzeniowa emerytura“ oraz finansowe wsparcie dla rodzin po narodzinach pierwszego, drugiego i trzeciego dziecka. Pochwalił jednocześnie ministra finansów, podkreślając że dzięki jego pracy finanse publiczne Słowacji są w tak dobrym stanie.

Robert Fico zapowiedział dalsze programy – między innymi duży wzrost wynagrodzeń pracowników administracji publicznej, dla których były premier Słowacji potrzebuje poparcia swoich koalicyjnych partnerów z partii politycznych SNS (Słowacka Partia Narodowa) oraz Most-Híd. Fico zapowiedział, że w 2019 roku zostaną zrealizowane trzy, najważniejsze jego zdaniem, programy społeczne partii Smer-SD:

  • państwo będzie finansowo wspierać pacjentów potrzebujących leczenia uzdrowiskowego w tzw. grupie A. Chodzi o pacjentów po skomplikowanych operacjach. Roczny koszt tego programu wynosi 10 milionów euro (prawie 43 milionów złotych).
  • „Bożonarodzeniowa emerytura“ powinna wynosić dwukrotność obecnego świątecznego zasiłku dla emerytów. Partia Smer-SD chce stopniowo przekształcić „Bożonarodzeniową emeryturę“ w 13. emeryturę. Chodzi o „zasiłek“ w wysokości od 27 euro (116 złotych) do 85 euro (364 złotych). W ostatniej kategorii (z najniższymi emeryturami) zasiłek ten po podwojeniu mógłby wynieść 170 euro (729 złotych). Koszt „Bożonarodzeniowej emerytury“ wynosi 75 milionów euro (321 milionów złotych). Po podwojeniu tej kwoty wyniesie 150 milionów euro (643 milionów złotych).
  • Smer-SD chce opłacić z budżetu państwa obiady dla wszystkich uczniów w szkołach podstawowych oraz z najwyższych oddziałów przedszkolnych (dzieci w wieku 5 – 14 lat). Koszt obiadu dla jednego dziecka, który obecnie opłacają rodzice, wynosi 1,2 euro (5,1 złotych). Według nowych propozycji rządu kwotę tę będzie w przyszłości ponosiło państwo. Roczny koszt wyniesie 106 milionów euro (454 milionów złotych).

Jeżeli policzymy koszty dotyczące rocznego obciążenia budżetu państwa tylko na te programy, dostaniemy kwotę około 266 milionów euro (1,1 miliardów złotych).

Premier Peter Pellegrini zapowiedział, że na tych programach się nie skończy. Przypomniał, że partia SNS zapowiedziała programy wspomagające rozwój turystyki (wspieranie wyjazdów dzieci na obozy narciarskie).

Minister finansów dodał, że słowacki rząd już od początku swojej działalności wspiera przedsiębiorców (obniżenie o 1 procent podatku dochodowego od osób prawnych). Rząd przygotowuje także projekt obniżenia cen elektryczności dla największych firm.

Wszystko to wygląda imponująco i można odnieść wrażenie, że sąsiad Polski po drugiej stronie Tatr ma poziom ekonomiczny: Kataru, Luksemburgu, Singapuru, Norwegii, Szwajcarii albo innych najbogatszych państw świata. Pytanie brzmi, z czego tak drogie społeczne programy zostaną opłacone? Czy nie należałoby w związku z tym traktować zapowiadanych projektów partii Smer-SD jako tzw. kiełbasy wyborczej?

Patrząc na projekty można odnieść wrażenie, że podział finansów nie zawsze jest sprawiedliwy. Obiady zostaną opłacone również dla dzieci bogatych rodziców. Pytanie brzmi, czy finanse wyłożone na obiady dla wszystkich dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, zapewnią wyższy poziom wykształcenia? To mało prawdopodobne. Czy nie lepiej byłoby pomóc dzieciom z rodzin, których finanse graniczą z ubóstwem? Według statystyk takich dzieci może być aż 63 000.

Dwukrotne podwyżki „Bożonarodzeniowej emerytury“ będą wprowadzone 3 miesiące przed wyborami parlamentarnymi. Nasuwa się pytanie, czy to przypadek?

Czy nie można programów opłacanych z budżetu państwa traktować jako środka do zatrzymania spadającego poparcia partii Smer-SD?

Aby zachować obiektywizm, trzeba powiedzieć, że przedstawiciele słowackiego rządu twierdzą, że pieniądze nie spowodują długu, ale pochodzą z oszczędności państwa. Jak w takim razie odnieść się do informacji z 6 czerwca 2018 roku, dotyczących pożyczki Słowacji w wysokości 1 miliarda euro (4,28 miliardów złotych) w formie obligacji z terminem spłaty 50 lat, przy czym oprocentowanie wyniesie 2,25 procent rocznie? Obligacje kupili inwestorzy.

Czy pomoc w finansowaniu obiadów dla dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej, która kompetencyjne należy do miast i gmin Słowacji, nie mają pomóc poprawieniu wyników w lokalnych wyborach w listopadzie 2018 roku?

Czy finanse płynące do sektora uzdrowiskowego nie trafią ostatecznie do uzdrowisk, których właścicielami są ważne osobistości słowackiego biznesu i innych dziedzin życia?

Inwestowanie w leczenie małej grupy osób nie zapewni lepszego poziomu zdrowia. Korzystniej byłoby inwestować w profilaktykę, aby Słowacja nie zaliczała się do grupy państw, w których obywatele dożywają najniższego wieku. Czy nie lepiej byłoby zadbać o to, żeby rozwijać także inne gałęzie przemysłu (nie tylko przemysł samochodowy) oraz zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin na Słowacji? Żeby nie musieli wyjeżdżać za pracą za granicę, przez co rozbijane są rodziny i powiększa się rzesza samotnych emerytowanych rodziców bez opieki?

Trudno uwierzyć, że pieniądze „wzięły się z powietrza” w państwie, które nie posiada olbrzymich zapasów surowców naturalnych. Polityka rozdawnictwa może w takich państwach spowodować zadłużenie na najbliższe lata i wiąże się z potrzebą spłacania długów przez następne pokolenia, co nie brzmi zachęcająco.

Źródła: https://www.youtube.com/watch?v=hLX6t9ttIWo

https://www.socpoist.sk/kto-dostane-vianocny-prispevok-v-decembri-2017-/65139s

https://dennikn.sk/1144095/slovensko-si-pozicalo-pol-miliardy-ktoru-musime-vratit-az-ked-bude-mat-kazimir-sto-rokov/?utm_source=daily_digest&utm_medium=email&utm_campaign=mnt-daily-07.06.2018&utm_content=9712

https://www.aktuality.sk/clanok/322130/komu-ide-pomahat-rodiaca-sa-vlada-kupele-ovladaju-znami-financnici-a-velkopodnikatelia/