Sieć franczyzowa aptek Dr.Max – lider innowacyjności

Szczepienia w aptece w końcu możliwe!

Ze skutkami choroby Covid-19, w ostatnim czasie boryka się cały świat. Ograniczony dostęp pacjentów do lekarzy różnych specjalizacji pokazuje jak ważną rolę w ochronie zdrowia pełnią farmaceuci.  Europejskie, w tym także polskie społeczeństwo, starzeje się, a seniorzy często cierpią na przewlekłe schorzenia, co stawia nowe wyzwania przed współczesną służbą zdrowia.

Rok 2021 zrewolucjonizował polską branżę farmaceutyczną przynosząc długo wyczekiwaną Ustawę o zawodzie farmaceuty, która scala wszystkie przepisy dotyczące wykonywania tego zawodu w jednym akcie prawnym.

Najistotniejszą, wprowadzoną zmianą było zdefiniowanie pojęcia opieki farmaceutycznej, jako udokumentowanego procesu, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.

29 maja 2021 r. weszła w życie regulacja umożliwiająca wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Wyłącznie magistrowie farmacji, którzy ukończyli certyfikowane szkolenie mają uprawnienia do kwalifikacji i wykonywania szczepień. Uczestnicy  sieci franczyzowej Dr.Max jako pierwsi rozpoczęli szczepienia w aptekach i realizują je już w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce. Wprowadzenie tego rozwiązania do aptek jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa i istotnie wzmocni rangę farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej.

Tym samym polska farmacja otworzyła nowy rozdział w historii – z miejsca, gdzie udziela się porad  i wydaje leki stała się – wzorem wielu krajów na świecie – także miejscem świadczenia usług zdrowotnych.

Medyczna marihuana w nowych postaciach

Medyczna marihuana to temat budzący wiele kontrowersji. Pomimo tego, że została zalegalizowana w 2017 roku a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, nudnościami i wymiotami wywołanymi radio- i chemioterapią, padaczką lekooporną, stwardnieniem rozsianym czy depresją, to ilość mitów utrwalanych przez ludzi latami nadal wprowadza pacjentów i lekarzy w zakłopotanie.

Farmaceuci z aptek sieci Dr.Max uczestniczyli w międzynarodowych szkoleniach, dzięki którym nauczyli się jak przetwarzać susz do postaci leku takich, jak: kapsułki, żele, czopki a nawet krople do oczu. We Wrocławiu działa już pierwsza w Polsce apteka, która dysponuje profesjonalną technologią przygotowywania leków recepturowych na bazie medycznej marihuany.

Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem lekarzy z całej Polski, którzy, do tej pory nie mieli dostępu do tych samych standardów leczenia, co w Niemczech, Holandii, czy we Włoszech.  Dzięki wprowadzeniu ekstraktów mają możliwość indywidualnego podejścia do każdego z pacjentów.

Ponadto Dr.Max jest organizatorem cyklu konferencji pt. „Innowacyjne terapie konopne”. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się w czerwcu 2021 zaprezentowało nowe możliwości terapeutyczne medycznej marihuany z wykorzystaniem leków recepturowych. Konferencja była znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń na międzynarodowej płaszczyźnie. 

Aplikacja Mój Farmaceuta Dr.Max

Na rynku pojawiła się nowa aplikacja mobilna Mój Farmaceuta Dr.Max. Zapewnia ona stały dostęp do informacji o przyjmowanych lekach i możliwość kontroli ich prawidłowego przyjmowania, historię używanych i zakupionych leków zebraną w „Domową apteczkę”, ale przede wszystkim stały kontakt
z farmaceutą poprzez czat.

Pacjenci znajdą w niej m.in. aktualne wersje ulotek leków z informacjami o dawkowaniu  i składzie oraz działaniach niepożądanych. Możliwość ustawienia automatycznego powiadomienia przypomni o konieczności zażycia przepisanego leku lub podania antybiotyku dziecku.

Mój Farmaceuta Dr.Max to również innowacyjne podejście do doradztwa farmaceutycznego w Polsce, m.in. poprzez wbudowaną funkcję Porady farmaceutycznej, będącą czatem z Farmaceutą. – Dziś, w dobie pandemii, kontakt pacjenta z farmaceutą i poradnictwo świadczone praktycznie natychmiast, to rzecz nie do przecenienia. Po zainstalowaniu aplikacji pacjent uzyskuje bezpłatny dostęp do konsultacji poprzez czat bez wychodzenia z domu, a zespół doświadczonych magistrów farmacji – praktyków –  służy wiedzą i fachową poradą. W szczególnych przypadkach, wymagających szerszej diagnostyki i konsultacji, pacjent kierowany jest do lekarza. Porada on-line jest zawsze pod ręką w przypadku potrzeby zweryfikowania np. ilości antybiotyku podawanego dziecku, czy konsultacji krępującego problemu, o którym pacjent wstydzi się rozmawiać podczas wizyty w aptece. Jest to kolejny poziom wspierania naszych pacjentów w bezpiecznej farmakoterapii, również w weekendy i święta – podkreśla Anita Jeglińska, mgr farmacji, koordynator zespołu profesjonalistów obsługujących czat w ramach aplikacji.

Dodatkowo, o ile pacjent wyrazi na to zgodę, będzie możliwość sprawdzenia historii zakupów, co pozwoli na jeszcze lepsze zaopiekowanie się pacjentem w aptece np.  dopasowanie leku na przeziębienie, do pozostałych preparatów przyjmowanych przez pacjenta, tak by uniknąć niekorzystnych działań lub zażywania podobnych preparatów. Z poziomu aplikacji można również błyskawicznie znaleźć najbliższe placówki wraz z informacjami o ich godzinach otwarcia i numerem telefonu. Dla osób poszukujących nowinek ze świata zdrowia ciekawostką będzie Baza Wiedzy zawierająca artykuły o różnorodnej tematyce związanej z farmacją, medycyną oraz urodą.

Aplikacja dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Aby ją pobrać, wystarczy otworzyć na swoim urządzeniu sklep z aplikacjami i wpisać w wyszukiwarce „Mój Farmaceuta Dr.⁠Max” a następnie ją zainstalować.