Ryzyko podjęte z pasji. Twórca Hip Hop Kempu gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów

Kinga Szubańska

Europejski Kongres Samorządów przyciąga nie tylko przedstawicieli władz miast czy województw, ale też ludzi, którzy znacząco wpływają na atmosferę ośrodków lokalnych. Jedną z takich osób jest Radek Maliník, szef firmy eventowej Festivalpark Production i twórca festiwalu Hip Hop Kemp w Hradcu Králové.

W tym roku Hip Hop Kemp będzie świętować swoją pełnoletniość – w połowie sierpnia odbędzie się bowiem 18. edycja wydarzenia, które przez stację CNN już kilkakrotnie zostało zaklasyfikowane do grona 50 najlepszych festiwali świata. Jego twórca wystąpi podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w debacie: Recepta festiwalowych miast na śpiewający sukces, panelu o fenomenie miast, które stały się międzynarodową atrakcją turystyczną dzięki organizowanym festiwalom.

Oprócz niego w dyskusji wezmą udział między innymi: Filipe Faria – dyrektor Arte das Musas w Portugalii, Adam Pawlicki – burmistrz Jarocina, Andrzej Knut – burmistrz Kostrzynia nad Odrą czy Esben Danielsen – dyrektor generalny Duńskiej Fundacji Obiektów Sportowych i Kulturowych oraz dyrektor ds. rozwoju Roskilde Festival.

Radek Maliník organizuje wydarzenia muzyczne odkąd skończył 16 lat, czyli już połowę swojego życia. Od tego czasu udało mu się zrealizować kilkaset koncertów. Tylko kilkadziesiąt z nich rzeczywiście na siebie zarobiło, dzięki czemu Radek mógł zainwestować w organizację całej reszty, czyli większości. Dowodem na pełne zaangażowanie w swoją działalność są też dwie dodatkowe firmy, które należą do organizatora – Phestio, usprawniająca system płatności bezgotówkowej podczas wydarzeń, oraz Netera Systems, umożliwiająca realizację płatności przez telefon komórkowy.

Festivalpark Radka Maliníka zajmuje 35 hektarów lotniska wojskowego w Hradcu Králové. Żeby zagospodarować tę przestrzeń, zbudować odpowiednią infrastrukturę, doprowadzić elektryczność, kanalizację i drogi, Radek musiał zainwestować ponad 20 milionów koron. Pieniądze zaczęły się zwracać dopiero kilka lat temu.

Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem stworzonym przez Radka Maliníka jest Hip Hop Kemp, największy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal hiphopowy, na który corocznie przyjeżdżają tysiące fanów nurtu z całego świata, a przede wszystkim z naszego regionu. W czasie wydarzenia można posłuchać nie tylko koncertów popularnych raperów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Polski, Słowacji i Czech, ale też poobserwować artystów graffiti w procesie tworzenia, bitwy taneczne tancerzy breakdance, bitwy freestyle’owe czy wziąć udział w warsztatach beatboxu.

Trzeba podkreślić, że festiwal jest bardzo popularny wśród Polaków –  organizatorzy nie dość, że to dostrzegają, to doceniają również polską scenę hiphopową, dlatego na HHK mamy szansę zetknąć się ze sporą rodzimą reprezentacją artystyczną. Strona festiwalu jest ponadto dostępna w polskiej wersji językowej, więc możemy poczuć się prawie jak w domu.

Źródła:

http://hiphopkemp.cz/

https://hiphopkemp.pl/