Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Rumuńskie media o XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy

Forum Ekonomiczne

Marek Marszałek

Tegoroczne XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy zostało oficjalnie zamknięte, goście rozjechali się do własnych biur, gabinetów i firm rozsianych po całym świecie, ale Forum żyje nadal i z całą pewnością mylą się ci, którzy sądzą, że skończyło się ono wieczorem, trzeciego dnia obrad po sesji plenarnej, koncercie i uroczystym bankiecie. Otóż spotkania, dyskusje i idee poruszane w Krynicy nadal żyją, skłaniają do przemyśleń, inspirują do działania.         

 Forum  odbiło się szerokim echem w rumuńskiej przestrzeni medialnej, zarówno w przestrzeni mediów tradycyjnych: prasie, radiu i telewizji (ogólnopaństwowej i regionalnej), jak również w mediach społecznościowych. Posty, komentarze i zdjęcia umieszczane przez rumuńskich partnerów instytucjonalnych, medialnych i indywidualnych gości zdobywały tysiące obserwujących i polubień. Wśród partnerów tegorocznego forum były czołowe media rumuńskie, jak np.: Adevarul/Historia, Radio Romania France Internationale czy oficjalny rumuński partner the Economist – Reporter Global.

Rumuńscy komentatorzy forum doceniają szerokie spektrum debat w Krynicy, gdzie oprócz spraw gospodarczych, finansowych i politycznych obecna jest tematyka społeczna, kulturowa i historyczna. Ovidiu Nahoi, redaktor naczelny Radio France Internationale Romania szczegółowo relacjonuje debatę poświęconą historii jako polu walki, w której wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński. Inny rumuński dziennikarz, Ion M. Ionita, szef czasopisma Historia, który był moderatorem wspomnianej debaty, zauważa: „W świecie takim jak nasz dzisiejszy, świecie wojen handlowych i różnic gospodarczych, odradzania się tożsamościowych tarć, nic nie wydaje się dzielić nas mocniej, niż przeszłość.”

Lidia Moise, gość forum, jedna z najpopularniejszych dziennikarek ekonomicznych, pisze szeroko o krynickiej debacie dotyczącej integracji rynków kapitałowych, w której uczestniczyli szefowie giełd naszego regionu i podkreśla optymizm prelegentów dostrzegających szanse, a nie tylko zagrożenia w kontekście zbliżającego się Brexitu.

W mediach pojawiła się również informacja o spotkaniu ministra Zagórskiego i jego rumuńskiego odpowiednika Alexandru Petrescu, którzy spotkali się podczas forum i uzgodnili szczegóły memorandum dotyczącego współpracy Polski i Rumunii w sektorze cyfrowym, m.in. bezpieczeństwa sieci 5G, które zostanie podpisane w drugiej połowie września w Bukareszcie, w trakcie wspólnego posiedzenia rządów obu krajów.

Ze spraw „ściśle polskich”, szeroko komentowana jest zapowiedź premiera Morawieckiego dotycząca podwyżki płacy minimalnej – co jest o tyle naturalne, że niski poziom płac w Rumunii to jeden z głównych aktualnych tematów politycznych w tym kraju. Uwagi nie uszła wypowiedź polskiego premiera dotycząca „dogonienia w rozwoju gospodarczym Niemiec w ciągu kolejnych dwóch dekad.”

Media mniejszości węgierskiej w Rumunii poddają również analizie wystąpienie węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto, który w Krynicy komentował propozycje państw zachodnich UE dotyczące harmonizacji podatków określając je mianem „socjalistycznych” i stwierdzając, że ich wprowadzenie w życie zahamowałoby konkurencyjność państw Europy Środkowo-Wschodniej. Uwagę mediów przykuły także wypowiedzi ministra Szijjarto dotyczące wartościach chrześcijańskich w Europie, a także – w ramach innej debaty – kolejnej perspektywy budżetowej UE.

Niemal we wszystkich komentarzach i artykułach pojawia się odniesienie do forum w Davos. Krynickie Forum Ekonomiczne katalogowane jest jako „Davos Wschodu”, „małe Davos”, „Davos Europy Środkowo-Wschodniej”. Używa się też chyba najprzyjemniej brzmiącego sformułowania „środkowo-wschodnia alternatywa Davos”.

Przywołany wcześniej Ion M. Ionita zatytułował swoją obszerną relację z Forum zamieszczoną na łamach największego dziennika rumuńskiego Adevarul: Budowanie przyszłości Europy w Karpatach. „Bez Karpat nie ma Europy” – cytuje konkluzję jednej z debat. Dziennikarz podkreśla szerokie spektrum tematyczne debat wspominając o wyzwaniach takich jak konfrontacja amerykańsko-chińska, zagrożenie rosyjskie na wschodniej flance NATO czy Brexit.

Były rumuński wiceminister finansów, jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych specjalistów od podatków, Gabriel Biris, komentując forum stwierdza z nieukrywanym podziwem i nutą zazdrości: „W tym otoczeniu, w tej niesamowitej temperaturze dialogu i dyskusji, prawdziwej wymiany idei, odczułem jak wielce intensywny jest mój patriotyzm i jak bardzo chciałbym, abyśmy i my organizowali podobne wydarzenia. Poziom profesjonalizmu liderów obecnych w salach debat jest najwyższej próby i chciałbym, aby także nasze wartości były tutaj mocno eksponowane.”

Poniżej linki do kilku najciekawszych artkułów i poforumowych analiz:

https://adevarul.ro/news/politica/forumul-economic-dela-krynica-construieste-viitorul-europei-carpati-1_5d77afc8892c0bb0c6780ec1/index.html
https://www.rfi.ro/politica-114110-corespondenta-de-la-krynica-trecutul-care-ne-desparte
https://www.rfi.ro/politica-114072-poate-avea-romania-un-forum-ca-la-krynica
https://www.rfi.ro/politica-114071-deputat-francez-la-krynica-vorbi-cu-rusia-nu-inseamna-slabiciune

http://www.cultura.ro/ministerul-culturii-si-identitatii-nationale-reprezentat-la-cel-de-al-29-lea-forum-economic-de-la

https://www.hirado.hu/2019/09/04/szijjarto-vestul-vrea-sa-infraneze-avantajul-concurential-aleuropei-centrale/
https://www.rfi.ro/politica-114059-poate-merge-armenia-spre-occident-ce-spune-un-scriitor-armean-la-krynica

Skip to content