Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos


23.01.2018 – Grażyna Śleszyńska

Najbogatsi i najpotężniejsi ludzie na świecie zjeżdżają się na rozpoczynające się we wtorek 23 stycznia Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. 

Historia tego wydarzenia sięga roku 1971, kiedy to Klaus Schwab, profesor Uniwersytetu w Genewie, zorganizował konferencję, mającą na celu wprowadzenie amerykańskich technik zarządzania w Europie. Od 1987 roku European Management Forum, jak pierwotnie brzmiała jej nazwa, znane jest jako World Economic Forum (WEF).

Na przestrzeni lat impreza rozrosła się do rozmiarów najważniejszego dorocznego zgromadzenia światowych elit ze świata biznesu, finansów i polityki. Światowe Forum Ekonomiczne, którego oficjalną misją jest „poprawa stanu świata”, organizowane jest w centrum konferencyjnym w sercu szwajcarskiego kurortu narciarskiego Davos, gdzie delegaci słuchają wystąpień, dyskusji panelowych i biorą udział w seminariach, a „po godzinach” oddają się nieformalnym rozmowom w luksusowych wnętrzach hoteli.

Wśród tegorocznych gości znajdą się m.in.: Emmanuel Macron, Angela Merkel, Theresa May, Justin Trudeau, Benjamin Netanyahu, Paolo Gentiloni, Jean-Claude Juncker, Christine Lagarde i Antonio Guterres.

W WEF zwykle nie biorą w tym udziału amerykańscy prezydenci, lecz w tym roku Donald Trump postanowił zaszczycić swoją obecnością Davos, co dziwi tym bardziej, że wygrał wybory z krytyką globalizacji na sztandarze, którą Davos przecież uosabia. Wszyscy zastanawiają się teraz, co powie Trump: czy powtórzy swój przekaz z kampanii prezydenckiej, aby przypodobać się amerykańskim wyborcom, a może zaskoczy wchodząc w rolę męża stanu na miarę światowego supermocarstwa, który potrafi wybiec myślą poza populistyczne „America First”?

Tradycyjnie powracające tematy to nierówność, ubóstwo, innowacje, zmiany technologiczne, środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Tworzenie wspólnej przyszłości w podzielonym świecie”. W rzeczywistości jednak gros interesujących wszystkich rozmów toczy się na zamkniętych imprezach i w kuluarach.

Na najwyższym poziomie reprezentowany będzie świat biznesu. To właśnie delegaci z sektora komercyjnego są kołem napędowym finansującym konferencję. Na udział w WEF przeznaczyć trzeba minimum 60 tys. dol. Z niepowtarzalnej koncentracji biznesu z całego świata korzystają tłumnie przybywający do Davos lobbyści. Nie ma co ukrywać, że dla wielu ludzi biznesu Davos jest okazją dla podbudowania własnego ego. Coroczna obecność w luksusowym szwajcarskim kurorcie podkreśla ich status w branży.