Rozmowy o Brexicie na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy

Zbliżające się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii to dobra okazja by zaprezentować jeden z pierwszych paneli na tegorocznym Forum Ekonomicznym. Temat zbliżającego się wielkimi krokami opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej zostanie poruszony w trakcie panelu dyskusyjnego „Brexit – realny plan czy skok bez spadochronu?”.

W marcu 2017 roku stało się coś, co jeszcze 12 miesięcy wcześniej komentatorzy uważali za niewyobrażalne. Rząd w Londynie oficjalnie uruchomił procedurę wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Jak zapowiedziała premier Theresa May, nawet w przypadku braku porozumienia z 27 członkami UE jej kraj powróci po prostu do zasad WTO w relacjach z kontynentem. Co oznacza twardy Brexit dla świata? Jak do niego doszło? Czy do 2019 roku można mu jeszcze zapobiec? Czy gabinet konserwatystów kontroluje ten proces, czy może wdał się w niebezpieczną grę, która go przerasta?

Do zmierzenia się z tymi pytaniami zostali zaproszeni: Roger Casale, Założyciel i Dyrektor Zarządzający, New Europeans; Stephen Gethins, Deputowany, Rzecznik SNP ds. Europejskich Izby Gmin; Fabian Picardo, Naczelny Minister Rządu Gibraltaru; Adriana Cerretelli, Dziennikarka, Il Sole 24 Ore; Zdeslav Šantić, Główny Ekonomista, Societe Generale Splitska Banka w Chorwacji, Przemysław Rosiak, Partner Associate KPMG

Przed panelem planowana jest specjalny komentarz think-tanku Open Europe, którą poprowadzi przedstawiciel organizacji w Brukseli Pieter Cleppe.