Rosyjska prasa o wizytach Donalda Trumpa w Rosji


14.11.2016 – Olga Sokołowska

Moskiewskie media opisują aktywność obecnego prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych na rosyjskim rynku w sposób dość spokojny, zapewne nie chcąc dolewać oliwy do ognia w ostrej niedawno dyskusji o stosunku Trumpa do Rosji i Putina.

Pismo „Włast’ (Władza) pisze, ze miliarder Trump, to „pierwszy amerykański lider”, dla którego Rosja stała się jednym z normalnych miejsc prowadzenia biznesu. Przypomina, że już w 1987 r. Odwiedził on Moskwę, co wspominał w pamiętnikach jako „nadzwyczajne doświadczenie”, bo związane z zamieszkaniem w „pokoju Lenina” hotelu „National”. Prowadził rozmowy z Państwowym Komitetem ds. Turystyki Zagranicznej ZSRR o (ostatecznie, nie zrealizowanym), projekcie budowy hotelu klasy Lux w centrum Moskwy, W 1996 roku bezskutecznie negocjował z rządem miasta Moskwy projekt rekonstrukcji dwóch prestiżowych, choć już przestarzałych, hoteli: „Rossija” i „Moskwa”. Do rozmów powrócono w 2004 roku, również bez pozytywnego rezultatu.

W listopadzie 2007 roku firma Drinks Americas Holdings zawarła z Trumpem kontrakt o sprzedaży na rynku rosyjskim marki Trump Vodka, a kilka miesięcy później dostarczono tam dwa tysiące skrzynek „trampowki”, po cenie 40-50 USD za butelkę. Biznes okazał się nieudany, bo w 2011 roku wstrzymano produkcję tej wódki. Warto dodać, że obecnie cena butelki z pierwszej i jedynej dostawy osiąga 7 tys. USD.

Równocześnie (w czerwcu 2008 roku), Trump Organization ogłosiła plany budowy zespołów elitarnych budynków mieszkaniowych i hotelu w Moskwie, Sankt-Petersburgu i Soczi. Było o nich głosno podczas moskiewskiego szczytu-forum „Nieruchomości w Rosji”. Przy okazji, jak się okazało, Trump w okresie półtora roku 6-krotnie odwiedzał Rosję. Negocjował budowę 58-piętrowego wieżowca na wzór nowojorskiego Trump Tower. Zarejestrowano znak towarowy Trump Organization w sferze usług i nieruchomości mieszkaniowych oraz hotelowych. Planowano sprzedaż franszyzy na rzecz MosCityGroup i nazwanie nazwiskiem Trumpa jednej z wież w Moskwa-City.

Kolejne odwiedziny Trumpa w Moskwie miały miejsce równo trzy lata temu i były związane z konkursem Miss Universe w podmoskiewskiej sali Crocus City Hall, z włascicielem której Arasem Agałarowem wiązały Trumpa odrębne umowy, a także wspólne plany budowy wieżowca. Wspominano, że firma Trumpa zamierza należącym do Agałarowa wznieść mieszkalne wysokościowce o łącznej powierzchni 100 tys. m2. Podczas wizyty w „Krokusie” przyszly prezydent USA spotkał się ze znaczną częścią rosyjskiej elity, głównie z zakresu show-biznesu. Rosyjskie media zaprzeczają, jakoby miało dojść do spotkania z prez. W. Putinem, który w ostatniej chwili odwołał spotkanie, przesyłając list i upominek w postaci szkatułki.