Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów

Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, weźmie udział w debacie poświęconej wspólnym działaniom samorządów i zintegrowanym projektom.

W debacie Zintegrowane projekty miejskie – nowa perspektywa, nowe możliwości poza prezydentem Wałbrzycha wezmą udział między innymi: Lucjan Krzysztof Chrzanowski – prezydent Żyrardowa, Jan Ferencak – burmistrz słowackiego miasta Keżmarok a także Phill Woods z rady brytyjskiej Kornwalii.

Roman  Szełemej jest absolwentem Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Od 2002 roku pełnił funkcję dyrektora, a następnie w latach 2005 – 2011 zastępcy dyrektora ds. Lecznictwa Specjlalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz od 2005 roku (do dziś) Ordynatorem Oddziału Kardiologicznego. Roman Szełemej w latach 2008 – 2011  pełnił funkcję pełnomocnika zarządu województwa ds. polityki zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a od 2011 sprawuje funkcję prezydenta Wałbrzycha.

Lokalne samorządy mogą wiele zyskać na wspólnym działaniu np. poprzez wydajne planowanie czy właściwe przygotowanie się do realizacji połączonych projektów, zarówno w tej, jak i przyszłej perspektywie finansowej UE. Już w kwietniu w Krakowie weźmie Pan udział w debacie poświęconej m.in. projektom w formule ZIT, realizowanym na terenach miejskich obszarów funkcjonalnych. Czy mógłby Pan przybliżyć aktualnie najważniejsze wyzwania w tej kadencji?

Jesteśmy w połowie programu modernizacji miasta, ale najważniejsze, co w najbliższych miesiącach zdominuje nową kadencję, to program budowy i rewitalizacji mieszkań komunalnych i socjalnych. To wyzwanie, aby bardzo licznej grupie mieszkańców Wałbrzycha zapewnić warunki mieszkaniowe odpowiadające standardom XXI wieku.

Co Pan uważa za kluczowe w dobrym zarządzaniu miastem?

Zachowanie równowagi, balans pomiędzy elementami prorozwojowymi, które najczęściej mają charakter inwestycji o długim okresie zwrotu, a potrzebami wymagającymi społecznej wrażliwość, które mają charakter pewnego rodzaju programu wydatkowego. Zachowanie tej równowagi jest szczególnie trudne wtedy, gdy budżet jest znacznie skromniejszy niż aspiracje, potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Co uważa Pan a największe osiągniecie miasta w ciągu ostatnich kilku lat?

To co nam się w Wałbrzychu udało w ciągu ostatnich dziesięciu lat, to zaabsorbowanie ogromnej ilości środków pomocy zewnętrznej, głównie środków Unii Europejskiej, i to co miało na to istotny wpływ, uzyskanie znaczącej zmiany wizerunku miasta i jakości życia dla ogromnej liczby mieszkańców.

Jak ważna jest rola takich konferencji jak Europejski Kongres Samorządów? 

Samorząd wyraźnie pokazuje, że lepiej jest w stanie sprostać oczekiwaniom mieszkańców i społeczności małych ojczyzn. Samorząd dzieli się swoimi doświadczeniami, chce dobre rozwiązania upowszechniać, zaprasza przedstawicieli władz centralnych, rządu po to, aby przekonać ich do tych sprawdzonych, dobrych i efektywnych rozwiązań. Temu służą takie spotkania,  konferencje, kongresy.