Rola sportu zawodowego i kutury fizycznej w społecznym i gospodarczym rozwoju Polski

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego dyskutowano także o roli sportu zawodowego. Gościem specjalnym panelu był premier Mateusz Morawiecki, który powiedział między innymi, że sport pełni rolę wspólnototwórczą i zapowiedział uruchomienie programu SKAUT, który pozwoli spojrzeć na sport kompleksowo. Oprócz premiera w panelu wzięli udział: Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN SA, Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego,  Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu EmiTel SA oraz Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex.

Założeniem programu SKAUT  jest, żeby w każdej polskiej gminie powołać trenera, którego zadaniem będzie wyłapywanie talentów i przeprowadzanie testów sprawnościowych, co umożliwi wychwycenie młodych talentów sportowych  i odpowiednio przekazywanie ich dalej.

Mieliśmy wspaniałe talenty, ale brakowało holistycznego spojrzenia na sport. Nie tylko infrastruktura sportowa, choć i to jest szalenie ważne, ale też wyławianie młodych talentów w całej Polsce, w każdej gminie. Państwo poprzez spółki Skarbu Państwa stanie się mecenasem sportu, generatorem talentów. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego państwo stać na takie wydatkowanie środków, które pozwoli uczynić sport naszą chlubą narodową.

Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN powiedział:

sponsoring sportowy jest najlepszą formą komunikacji, co przekłada się jest biznes. Badania pokazują, że spółki Skarbu Państwa powinny inwestować w sponsoring sportowy. Orlen udziela wsparcia zarówno dla związków dyscyplin sportowych, jak i dla indywidualnych zawodników, z naciskiem na tych ostatnich w celu skrócenia ścieżki finansowania. Naszym warunkiem jest wyłącznie transparentność – spuentował Obajtek.

Witold Bańka szerzej opowiedział o programie SKAUT, który będzie spinał piramidę szkoleniową młodzieży w zakresie sportu. Potwierdził, że pracuje z prezesami spółek Skarbu Państwa na temat sponsoringu patriotycznego.

Olgierd Cieślik, Prezes Totalizatora Sportowego, powiedział, że Totalizator Sportowy jest jedynym podmiotem na polskim rynku, którego działalność wiąże się z koniecznością odprowadzania pieniędzy na fundusze celowe. Dopłaty do gier liczbowych i loterii trafiają na cztery fundusze celowe, w tym Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej (75% wpływów). Od 2000 do 2015 r. na rachunek Funduszu trafiło prawie 8,5 miliarda złotych. Totalizator wspiera też finansowo Polski Komitet Olimpijski.

Marcin Chludziński przypomniał, że KGHM Polska Miedź SA sponsoruje Zagłębie Lubin oraz Akademię Piłkarską działającą w ramach tego klubu piłkarskiego. Szkółka ta skupia dzieci z całej Polski, które mieszkają na miejscu w internacie. Pracują tam fizjoterapeuci, trenerzy, jest doskonała infrastruktura boiskowa. Inicjatywa ta ma szanse przynieść efekty nie tylko dla Zagłębia Lubin, ale jest wzorem w skali ogólnopolskiej jako dobra praktyka.

Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex, mówił o firmowej imprezie Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, której finał odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie.