Rodacy, wracajcie! Czyli wyzwania związane z powrotami migracji zarobkowej do ojczyzny

 

Jednym z tematów rozmów zbliżającego się Forum Przemysłowego w Karpaczu będą wyzwania związane z długo oczekiwaną przez nas perspektywą powrotu do kraju Polaków, którzy w ostatnich dekadach wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy i dostatniejszego życia.

Badania pokazują, że znakomita część osób, które z powodów ekonomicznych wyjechały z kraju po otwarciu rynków pracy przez bogatsze państwa zachodnie myśli o powrocie do domu. Powodów po temu jest co najmniej kilka, z jednej strony poprawia się sytuacja w Polsce, zmniejsza się bezrobocie, rosną płace, a tempo wzrostu gospodarczego kraju należy do najwyższych w Europie.

Z drugiej strony szeroko pojęty Zachód tkwi od pewnego czasu w stagnacji, jawi się jako coraz mniej bezpieczne miejsce do życia, dalej nie ma pewności co będzie z obcokrajowcami w Wielkiej Brytanii po Brexicie, gdzie mieszka przecież ogromna liczba Polaków. Podjęcie decyzji o powrocie wcale do łatwych nie należy. Powroty nie są przecież bezproblemowe. Wiążą się bowiem często z koniecznością obniżenia wymagań zarobkowych, odnowienia przerwanych relacji społecznych, zawodowych, a w przypadku dzieci dochodzą sprawy edukacji.

Co rządy, samorządy i lokalne społeczności mogą zrobić, aby pomóc swoim rodakom w procesie readaptacji?