Martin Barčík

Po morderstwie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej (21 – 23 luty 2018 r.) na Słowacji zaczęły się największe protesty od czasu Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. Na ulice słowackich miast wychodzą tysiące ludzi protestując przeciwko temu, co dzieje się w kraju.

Prezydent Słowacji Andrej Kiska ma ostatnio wiele powodów do zmartwień, źródło: prezident.sk

Częściowo pod ich wpływem 15 marca 2018 r. prezydent Słowacji Andrej Kiska przyjął rezygnację premiera Słowacji Robert Fico oraz jego rządu. Wraz z rezygnacją premiera Słowacji, głowa państwa powierzyła byłemu wicepremierowi ds. inwestycji i informatyzacji Petrowi Pellegriniemu misję utworzenia nowego rządu.

Rządząca partia Smer zaproponowała, oprócz premiera, zastąpić trzech swoich ministrów. Współkoalicjant Most-Hídwidziałby jedną zmianę w rządzie.

Prawie miesiąc temu rezygnację złożył minister kultury Marek Maďarič (Smer). W zrekonstruowanym rządzie ma go zastąpić Ľubica Laššáková – kandydatka partii Smer. Jednym z rządań protestujących na słowackich ulicach była rezygnacja ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliňáka, który według propozycji Petra Pellegriniego miałby zostać zastąpiony przez byłego sekretarza stanu w ministerstwie zdrowia, Jozefa Ráža. Zwolnione przez przyszłego premiera Słowacji stanowisko wiceministra ds. inwestycji i informatyzacji ma zająć burmistrz drugiego największego miasta Słowacji – Koszyc, Richard Raši.

Partia Most-Híd zaproponowała na ministra sprawiedliwości Gábora Gála, który powinien zastąpić, także zdymisjonowaną, Lucię Žitňanską.

Trzecia partia polityczna w rządzącej koalicji SNS (Słowacka Partia Narodowa) nie zaproponowała żadnej zmiany na stanowisku swoich ministrów.

Protestujący prawdopodobnie nie zaakceptują tych symbolicznych korekt bo wzywają koalicję do przedterminowych wyborów. Takie same głosy słychać z obozu partii opozycyjnych –  SaS (Wolność i Solidarność), OľaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobitości), Sme Rodina (Jesteśmy Rodziną). Opozycja chce z pomocą ustawy konstytucyjnej skrócenia kadencji obecnego rządu i proponuje przedterminowe wybory dokładnie 8 września 2018 r. Żeby tak się stało musi dojść do ponadpartyjnej zgody 90 ze 150 głosów posłów Rady Narodowej. Nie będzie to takie proste, bo opozycja ma w tej chwili w Radzie Narodowej na mało głosów i musi liczyć na posłów partii rządzących.

20 marca 2018 r. prezydent Słowacji Andrej Kiska poinformował, że proponowani ministrowie nie dostaną nominacji, bo nie zaakceptuje składu zrekonstruowanego rządu. Na propozycję nowych nazwisk na stanowiska ministrów będzie oczekiwał od Petra Pellegriniego do piątku 23 marca 2018 r.

Do czasu powołania nowego rządu i potwierdzenia jego składu przez parlament, Słowacja wciąż będzie musiała się zmagać z kryzysem politycznym, który trwa już czwarty tydzień. Wiele wskazuje na to, że i w ten piątek Słowacy wyjdą na ulice, nie tylko w swoim kraju, ale także w innych europejskich miastach. Ich główny postulat to niezależne śledztwo w sprawie morderstwa dziennikarza i jego narzeczonej oraz rozpisania przedterminowych wyborów na Słowacji.

Źródła: https://www.prezident.sk/article/prezident-prijal-demisiu-predsedu-vlady/

https://dennikn.sk/1068800/fico-precital-mena-vlady-ministrom-vnutra-ma-byt-jozef-raz-vicepremierom-rasi/?ref=list

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/462780-v-pondelok-by-sme-sa-mali-dozvediet-mena-novych-ministrov/

http://radioaktual.sk/madaric-po-vrazde-novinara-nemozem-pokracovat-ako-minister-kultury/

https://dennikn.sk/1056566/slovensko-zazilo-najvacsie-demonstracie-v-historii-v-bratislave-bolo-podla-odhadov-50-tisic-ludi/

https://dennikn.sk/minuta/1070004/?utm_source=alerts&utm_medium=email&utm_campaign=mnt-medium-20.03.2018-1&utm_content=5247