Artykuły

Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii i Irlandiiwięcej

Irlandia obstaje przy UE. Anglia rekwiruje imigrantom prawa jazdy. Nigeryjski gigant turystyczny otwiera filię w Wielkiej Brytanii.

Wojciech Pawlus / 16.02.2017

Rosja – Białoruś: granica sąsiedzka (?)więcej

Na granicy między Białorusią i Federacją Rosyjską zajdą zmiany, konsekwencje których już mają wymiar polityczny w relacjach obu państw, a wkrótce mogą pogorszyć stosunki Rosji z Zachodem. Otóż, Federalna Służba Bezpieczeństwa FR postanowiła wprowadzić strefę graniczną z Białorusią, urządzając punkty przejść w obwodach: pskowskim, smoleńskim i briańskim. Argumentacja: konieczna jest kontrola osób z państw trzecich, zwłaszcza tych, co skorzystają z postanowień dekretu A. Łukaszenki o bezwizowym reżimie, wprowadzonym dla obywateli 80 państw.

Olga Sokołowska / 06.02.2017

VIII Gajdarowskie Forum: przyszłość gospodarki Rosji według Aleksieja Kudrinawięcej

Uczestnikom forum zaproponowano głosowanie, by odpowiedzieć, które z wyzwań oceniają jako najważniejsze w perspektywie lat 2018-2024. Większość wybrała „nieefektywność zarządzania państwem (30,3 proc.), na drugim miejscu znalazło się zapóźnienie technologiczne (26 proc.), na trzecim – izolacja od rynków zewnętrznych (19,4 proc.).

Olga Sokołowska / 20.01.2017

Przegląd wydarzeń na Bałkanachwięcej

Chorwacja. Rozluźnienie napięcia na linii Ministerstwo pracy - związki zawodowe. Serbia. Szef rządu z wizytą w Moskwie. Macedonia. Wzmożone inspekcje w macedońskich organizacjach pozarządowych.

Anna Kurowska / 23.12.2016

Rzeczpospolita: Kardiolodzy biją na alarmwięcej

Debata „Jak powinna wyglądać opieka kompleksowa w kardiologii? Propozycje i perspektywy z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, świadczeniodawców publicznych i niepublicznych”.

Rzeczpospolita / 21.12.2016

Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i państwach Wspólnoty Narodówwięcej

Indie wyprzedziły Wielką Brytanię – są szóstą gospodarką świata. Prezydent Irlandii Higgins zwraca się do Irlandczyków w świątecznym orędziu. Szkocja pionierem konkretów w sprawie Brexitu

Wojciech Pawlus / 21.12.2016

Przegląd wydarzeń we Włoszechwięcej

Kampania referendalna. Dymisja premiera Matteo Renziego. Utworzenie rządu Paolo Gentiloniego.

Karolina Iskierka / 18.12.2016

Pojednanie Rosjan w 100-lecie rewolucjiwięcej

Jednym ze sposobów myślenia o minionym stuleciu w historii Rosji jest propozycja pojednania Rosjan – białych i czerwonych, ofiar i sprawców. Takie mniej więcej wytyczne dla upamiętnienia rocznic dał prez. W. Putin w posłaniu do Zgromadzenia Federalnego (1 grudnia), mówiąc: „Lekcje historii potrzebne nam są przede wszystkim dla pojednania, dla umocnienia zgody, społecznej, politycznej i obywatelskiej… Niedopuszczalne, by wciągać podziały, nienawiść, krzywdy i okrucieństwa przeszłości do dzisiejszego naszego życia, w swych własnych politycznych i innych interesach spekulować na tragediach, które dotknęły praktycznie każdej rodziny w Rosji, po jakiej stronie barykad nie znajdowaliby się nasi przodkowie”.

Olga Sokołowska / 18.12.2016

Debata „Przyszłość zdrowotna obywateli Państw Grupy Wyszehradzkiej”więcej

Pacjenci w Polsce i na Węgrzech później zyskują dostęp do nowoczesnych terapii hematologicznych niż chorzy w Europie Zachodniej. Jak te różnice zniwelować – rozmawiali eksperci podczas debaty przy Okrągłym Stole „Rzeczpospolitej” i Instytutu Studiów Wschodnich.

Rzeczpospolita / 16.12.2016

Przegląd wydarzeń w Niemczechwięcej

W niemieckich mediach trwa debata, kto byłby najlepszym kandydatem na urząd prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Jednym z najczęściej padających kandydatów jest były minister Spraw Zagranicznych Frank Walter Steinmeier (SPD). Na początku listopada Wicekanclerz i Minister gospodarki Niemiec, szef SPD Sigmar Gabriel odbył oficjalną wizytę w Chinach.

Dorota Kafara / 05.12.2016