Artykuły

Debata na temat bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej w Bukareszcie. Instytut Studiów Wschodnich współorganizatoremwięcej

Ze strony polskiej w debatach udział wzięli: gen. Romuald Ratajczak, Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, Doradca Ministra Spraw Zagranicznych; Wojciech Lorenz, główny analityk do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego i przemysłu obronnego w PISM, Tomasz Dąborowski, Główny Specjalista w Zespole Środkowoeuropejskim OSW; dr Kinga Redłowska, Dyrektor Działu Międzynarodowego ISW. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Ambasady Polskiej w Bukareszcie z J.E. Ambasadorem Markiem Wilczkiem na czele.

Marek Marszałek / 13.03.2017

„Klęska z rozbiegiem” – głosy prasowe nt. szczytu UE z Niemiec, Austrii i Szwajcariiwięcej

W artykule „Polska przeciwko Polski” dwóch korespondentów, zarówno brukselski, jak i warszawski, konserwatywnej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w szczegółowy sposób relacjonuje przebieg szczytu europejskiego, podczas którego doszło do konfrontacji polskiego rządu z pozostałymi państwami członkowskimi.

Leo Mausbach / 10.03.2017

Przegląd wydarzeń w państwach Grupy Wyszehradzkiejwięcej

Republika Czeska będzie w stanie spełnić wymóg przekazywania co najmniej 2 proc. PKB na obronność do 2025 roku. Węgry zrezygnowały z ubiegania się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Prezydent Słowacji Andrej Kiska spotkał się w Nairobi z byłym sekretarzem generalnym ONZ. Polska inicjatywa o powołaniu wspólnej Telewizji Wyszehradzkiej została odrzucona przez Słowację i Czechy.

Martin Barcik / 09.03.2017

Jaka przyszłość czeka rosyjskie mono-miasta ?więcej

Władze Rosji co pewien czas wracają do jednej z najtrudniejszych kwestii społeczno-gospodarczych, które nie omijają ani Stanów Zjednoczonych, ani Europy Zachodniej, a tym bardziej krajów o niższym poziomie rozwoju. Dotyczy ona miast, funkcjonujących w oparciu o jedną branżę (najczęściej, produkcyjną, ale bywa też, że – usługową lub handlową), albo o jedno przedsiębiorstwo.

Olga Sokołowska / 06.03.2017

Sytuacja Meksyku po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonychwięcej

Ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, w których zwyciężył Donald Trump znacznie wpłynęły na stosunki amerykańsko-meksykańskie. Pogorszenie się relacji między Meksykiem a Waszyngtonem jest już widoczne pomimo zaledwie miesiąca urzędowania nowego prezydenta. Głównym powodem tej sytuacji są nowa polityka migracyjna i zapowiedz renegocjacji traktatów handlowych, do których należą USA i Meksyk.

Izabela Niedziałek / 02.03.20173

Dokąd zmierzasz Brytanio? Czy planowany w tym miesiącu formalny Brexit zniszczy Królestwo?więcej

Poczynania rządu Theresy May, wbrew tradycyjnej angielskiej konstruktywnej rozwadze, mają niewiele wspólnego z rozsądkiem. Są przedłużeniem snu o utraconej potędze reprezentowanym przez najbardziej radykalne skrzydło Partii Konserwatywnej, które swoją odrealnioną ideologią zdołało zarazić większość kolegów. Problem w tym, że kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską to nagle ideologia zostanie skonfrontowana z twardą rzeczywistością ekonomiczno-polityczną.

Wojciech Pawlus / 02.03.2017

Rząd Rosji zamierza podnieść poziom życia w obwodzie kaliningradzkimwięcej

Polityczne i gospodarcze, zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania obecnej sytuacji Rosji nie pozostają bez wpływu na stan gospodarki i życia w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Odbija się na nim nie tylko zawieszenie małego ruchu granicznego z dwoma polskimi województwami. Znaczny wpływ mają europejskie sankcje wobec Rosji i rosyjskie antysankcje wobec Unii Europejskiej.

Olga Sokołowska /

Przegląd wydarzeń we Włoszechwięcej

Premier Włoch Paolo Gentiloni i premier Libii Fayez al Serraj podpisali memorandum w sprawie migrantów. Matteo Renzi ustąpił ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej.

Karolina Iskierka / 27.02.2017

Przegląd wydarzeń na Ukrainiewięcej

Kolejne spotkanie w „formacie normandzkim”. Areszt Dmytra Firtasza. Rząd apeluje o zakończenie blokady handlowej Donbasu

Krystyna Vlodek / 24.02.2017

Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii i Irlandiiwięcej

Irlandia obstaje przy UE. Anglia rekwiruje imigrantom prawa jazdy. Nigeryjski gigant turystyczny otwiera filię w Wielkiej Brytanii.

Wojciech Pawlus / 16.02.2017