Artykuły

Kto jest kim w nowym rządzie Francji?więcej

Stawiając na Philippe’a, Macron chce zjednać sobie przychylność części Republikanów, którzy przygotowują się do starcia z prezydenckim ruchem En Marche! w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jest bowiem nadzieja, że Philippe przyciągnie liberalny elektorat skupiony wokół jego politycznego mentora Alaina Juppé. Mocnym ogniwem tego rządu jest też Bruno Le Maire, dużo bardziej znany i doświadczony polityk Republikanów, który dostał strategiczną tekę – gospodarkę.

Grażyna Śleszyńska / 24.05.2017

Włosi solidarni z migrantamiwięcej

Szacuje się, że około 100 tysięcy osób wzięło udział w marszu poparcia dla migrantów w Mediolanie. Podczas konferencji „The world in the country”, poświęconej przyjmowaniu uchodźców w wiejskich obszarach Piemontu, sala w Turynie była pełna. Mimo nieprzerwanego napływu łodzi z Afryki Północnej do wybrzeży Włoch, poczucie solidarności z migrantami z Afryki na Półwyspie Apenińskim nie słabnie.

Karolina Iskierka / 22.05.2017

Rosja. Prognoza wzrostu w 2017 roku według MFWwięcej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost gospodarczy w Rosji w 2017 roku na poziomie nie wyższym, niż 1,4 proc. W następnych latach ten wskaźnik nie przekroczy 1,5 proc., jeśli władze nie zdecydują na przeprowadzenie reform strukturalnych. Do najważniejszych MFW zalicza: rozwój niesurowcowych sektorów gospodarki i podniesienie wieku emerytalnego. Prognoza MFW jest korzystniejsza od poprzedniej (z połowy kwietnia), o 0,3 pkt. proc., co ma świadczyć o wychodzeniu gospodarki z recesji. Jest jednak znacznie gorsza od oceny rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, mówiącej o wzroście 2-procentowym. Umocnienie rubla i niski popyt konsumpcyjny powoduje, że spada wskaźnik inflacji, który w tym roku wyniesie 4,0 proc.

Olga Sokołowska /

Przegląd wydarzeń na Ukrainiewięcej

W Strasburgu zostało podpisane porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Ukraina zablokowała dostęp do popularnych rosyjskich serwisów internetowych. Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przebywa na Ukrainie. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy spotkał się z Prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Krystyna Vlodek / 19.04.2017

Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i państwach Wspólnoty Narodówwięcej

Partia Liberalno-Demokratyczna za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Niejasne intencje premiera Kenny’ego. „Wojna na górze” w Dublinie trwa. Australia pracuje nad budżetem i utrzymuje rating AAA. Ale może go stracić.

Wojciech Pawlus / 17.05.2017

Nowy francuski prezydent Emmanuel Macron odwiedził Berlinwięcej

W dniu po inauguracji w Paryżu nowy prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Berlin. Od razu został wciągnięty w atmosferę zbliżających się wyborów w Niemczech, gdy na lotnisku trafił na socjaldemokratycznego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela. Ministerstwo opublikowało zdjęcia owych dwóch polityków, zanim Macron zdążył odwiedzić konserwatywnego szefa Gabriela. Macron, który skierował się ku ożywieniu Europy i pogłębianiu integracji, przybył do Berlina, aby negocjować przyszłość Europy z niemiecką kanclerz.

Sebastian Holz / 16.05.2017

Rosyjscy turyści wracają do Europywięcej

Z opublikowanych niedawno danych Europejskiej Komisji Podróży (European Travel Commission, ETC), w bieżącym roku, po raz pierwszy od kryzysu 2014 r., nastąpił wzrost rosyjskiej turystyki do krajów europejskich. W pierwszym kwartale rekord przyjazdów z Rosji miał miejsce w Islandii (2,5-krotny wzrost), zainteresowanie Cyprem wzrosło 2,2-krotnie. Liczba wyjazdów do Turcji wzrosła o 88 proc., Estonii – o 34 proc., Węgier – o 33 proc. Finlandii – o 28 proc., Słowenii – o 25 proc., Niemiec – o 18 proc. Do Polski przybyło o 13 proc. więcej rosyjskich turystów, niż w poprzednim roku.

Olga Sokołowska / 15.05.2017

Sytuacja Ukrainy po wyborach prezydenckich we Francjiwięcej

Wybory prezydenta Francji są ważnym wydarzeniem nie tylko w życiu politycznym Europy, ale również Ukrainy. Francja jest kluczowym partnerem Ukrainy na arenie międzynarodowej oraz krajem, który ma wielki wpływ na współpracę pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Potwierdzeniem tego jest fakt kilkakrotnego blokowania głosowania na liberalizację reżimu wizowego z Ukrainą.

Krystyna Vlodek / 12.05.2017

Przegląd wydarzeń w państwach Grupy Wyszehradzkiejwięcej

Praga jest zainteresowana Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego (dalej EUNB), którego siedziba mieściła się w Londynie. Słowacja zgłosiła oficjalną kandydaturę na przeniesienie siedziby Europejskiej Agencji Leków (dalej EAL) z Londynu do Bratysławy. Węgry chcą ściślej współpracować z Iranem na budowie małego reaktora jądrowego o mocy 25 megawatów do celów naukowych i edukacyjnych.

Martin Barcik / 11.05.2017

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Meksykuwięcej

Prezydent Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Meksyku. Była to pierwsza w 89-letniej historii stosunków dyplomatycznych wizyta polskiego prezydenta w tym kraju. Głównym wydarzeniem 4-dniowego pobytu prezydenta RP było spotkanie z prezydentem Meksyku Enrique Peña Nieto. Celem spotkania było umocnienie współpracy dwustronnej.

Izabela Niedziałek / 24.04.2017