Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Przyszłość człowieka zależy od kultury

Forum Ekonomiczne Forum Ekonomiczne 2020

Panel otworzył moderator Rafał Woś, Publicysta „Tygodnika Powszechnego” cytatem z wypowiedzi papieża Jana Pawła II, wygłoszonej 2 czerwca 1980 r. w Paryżu: „Przyszłość człowieka zależy od kultury. Pokój na świecie zależy od prymatu ducha”. Moderator również zadał panelistom pytanie czy mamy obecnie do czynienia z kryzysem kultury?

Głos zabrał prof. Włodzimierz Dłubacz, Profesor Filozofii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wskazał, iż kultura zazwyczaj kojarzy się ze sztuką, ale sztuka to tylko jedna część kultury. Człowiek definiuje kulturę jako sposób życia. W tym mieszczę się również wartości wyznawane przez człowieka, jego moralność. Wszelkie aktywności człowieka powinny być oceniane przez pryzmat dobra. Cała ludzka aktywność podlega ocenie pod kątem moralności. Celem struktur społecznych ma być rozwój człowieka jako jednostki. Podkreślił, że słowa Papieża należy interpretować w świetle jego dzieł. Istnieje prymat osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, prymat „być” przed „mieć” oraz prymat miłosierdzia przed sprawiedliwością.

Następnie podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska zauważyła, że od dziecka często słuchamy, że największą wartością jest bycie dobrym człowiekiem. Niektóre cywilizacje są oparte na prawdzie i kierują się dobrem i życzliwością wobec drugiego człowieka. Przy interpretacji pojęcia kultury trzeba się więc kierować pod kątem rozwoju cywilizacji i wybierać dobro przed złem. Najważniejszymi wartościami są: prawda, miłość, uczciwość, szacunek wobec innych ludzi. Podkreśliła również, że kultura nie jest zagrożona, dlatego że jest tworzona przez ludzi oraz ich decyzje.

Mirosława Stachowiak, Posłanka i Przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zwróciła uwagę na problem wychowania. Kultura była często przestrzegana jako aspekt państwotwórczy. Od 30 lat pojawia się jednak aspekt neoliberalny, który skupia się na wychowaniu konsumenta. Jest potrzebne kształcenie dzieci oraz uczenie ich wybrania tego, co tworzy wspólnotę. Należy uczyć młodzież chęci korzystania z kultury i dziedzictwa kulturowego. Podkreśliła, że dużą rolę w tym procesie odgrywa proces kształcenia ogólnego.

Według Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki cytat Jana Pawła II należy interpretować w kontekście momentu, kiedy został wygłoszony. Kultura jest związana z człowiekiem, poprzez nią człowiek odróżnia się od reszty istniejącego świata. Człowiek jest podmiotem kultury, buduje rodzinę, społeczeństwo i naród. Łączy ich zespół wartości, na czele którego jest prawda. Nasza kultura jest kształtowana przez catharsis (oczyszczenie), natomiast catharsis jest obecnie zastępowane transgresją.

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia jako socjologa kultury, rozumie politykę jako realizacje dobra publicznego. Ważnym aspektem jest dziedziczenie kultury. Polityk powinien zbudować instytucje, które utrwalają wartości i w które wierzy. Współczesna kultura jest zagrożona poprzez manipulacje nowymi technikami (zmienianie pojęć) oraz poprzez presję ekonomiczną. Papież więc ostrzega przed zagrożeniami dla naszej cywilizacji.

Skip to content