Przewodniczący Rady Programowej o Forum Ekonomicznym 2020

To najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Ponad 330 wydarzeń, kilka tysięcy gości: szefów państw i rządów, urzędów centralnych, polityków, działaczy samorządowych, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych – mówi Zygmunt Berdychowski w rozmowie z Bogusławem Chrabotą – redaktorem naczelnym dziennika Rzeczpospolita.

Z Zygmuntem Berdychowskim Przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego rozmawia Bogusław Chrabota

Forum Ekonomiczne jest organizowane od prawie trzech dekad. To najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Ponad 330 wydarzeń, kilka tysięcy gości: szefów państw i rządów, urzędów centralnych, polityków, działaczy samorządowych, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych. Tak zapowiada się Forum Ekonomiczne 2020, które zaplanowano między 8 a 10 września.

Czy w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, formuła Forum zostanie zmieniona. W większym stopniu użyjecie online?

Technicznie zmian w zasadzie nie będzie. Goście Forum Ekonomicznego spotkają się tradycyjnie na obradach w Krynicy, a cześć z tych krynickich wydarzeń, wzorem lat ubiegłych będziemy transmitować online. Jest to ukłon w stronę naszych partnerów, którzy z różnych względów nie mogą być z nami osobiście. Jednak wszystkie debaty będą odbywać się stacjonarnie, na miejscu w Krynicy. Nie planujemy zdalnego łączenia się z naszymi gośćmi.

Jak w takim razie będzie wyglądało zabezpieczenie Forum pod względem epidemiologicznym?

To oczywiście priorytet. W tym roku dodatkowo wdrożyliśmy rozwiązania w pełni odpowiadające wymogom COVID-19. Zgodnie z wymogami musimy zapewnić 2,5 m kw. na osobę. Nasze centrum kongresowe to prawie 12 tyś m kw., to pozwala nam zorganizować Forum praktycznie na nie zmienionych zasadach i z porównywalną liczbą gości. Rejestrację prowadzimy online, na miejscu uruchomimy bezdotykowy punkt wydawania materiałów konferencyjnych. Wszyscy goście Forum będą musieli przejść najpierw przez specjalnie przygotowana strefę medyczną gdzie każdemu zmierzymy temperaturę a w razie wątpliwości skierujemy dana osobę na 15- minutowy test. Służby porządkowe zwracać będą szczególną uwagę na przestrzeganie instrukcji bezpiecznego zachowania oraz zachowanie odległości między uczestnikami, pojemność obiektów konferencyjnych etc. Na miejscu dyżurował będzie specjalny zespół ratownictwa medycznego przeszkolony w zakresie COVID-19. Wszystkim uczestnikom, pracownikom i dostawcom przekażemy instrukcje bezpiecznego zachowania oraz postępowania w przypadku pojawienia się osoby z niepokojącymi objawami. Znajdą się one m.in. w drukowanych materiałach konferencyjnych i aplikacjach elektronicznych. W widocznych miejscach umieścimy numery telefoniczne służb sanitarno-epidemiologicznych oraz medycznych. Dodatkowo uruchomimy własny telefon alarmowy.

Jakie są główne założenia tegorocznego Forum Ekonomicznego?

Hasłem jest „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”. Solidarność bo rok 2020 to przede wszystkim 40 rocznica powstania Solidarności. Ruchu, który doprowadzając do obalenia Muru Berlińskiego – tak bardzo odmienił naszą część Europy. Wolność – ponieważ coraz częściej powracają dyskusje, jak połączyć prawo do pełnej swobody realizacji własnych potrzeb przez jednostki i społeczności z coraz silniejszymi ruchami anarchizującymi demokratyczną rzeczywistość.  I w końcu wspólnota –ponieważ w naszej części kontynentu coraz głośniej mówi się o tym, jak zadbać o własną tożsamość i interesy narodowe, tworząc jednocześnie Unię Europejską.

To hasło jest również aktualne w kontekście pandemii. Jak zbudować trwałą, międzynarodową solidarność w walce z największą zarazą XXI wieku? ? Na ile państwo może ograniczać swobody obywatelskie jednostki dbając o dobro ogółu obywateli? Gdzie jest granica między wolnością jednostki a jej odpowiedzialnością za losy wspólnoty? Czy świadomość powszechnego zagrożenia pozwoli stworzyć wspólnotę, dzięki, której zwyciężymy z COVID-19?

Czy na Forum Ekonomicznym 2020 znajdzie się również miejsce na tematy nie związane z pandemią?

Oczywiście. Nie możemy pominąć tak ważnych kwestii jak fuzja przygotowywana przez Orlen i Lotos czy gigantyczne inwestycje takie jak Centralny Port Komunikacyjny. Tradycyjnie już poświęcimy też sporo czasu dyskusją dotyczącym cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa międzynarodowego, przemysłu zbrojeniowego czy wschodniej flanki NATO.

Co roku Krynicę odwiedzają premierzy i ministrowie. Czy w tym roku też możemy się ich spodziewać? Potwierdzili już swoją obecność na Forum?

Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Jego ranga przyciąga co roku rzeszę ekspertów, liderów świata polityki i biznesu. Nie chciałbym tutaj, na tym etapie, zdradzać zbyt wiele, ale jedno mogę powiedzieć z całą stanowczością. Goście, których zaprosiliśmy na Forum Ekonomiczne 2020 nie odbiegają rangą od tych, których gościliśmy w latach poprzednich. Myślę tu o gościach z kraju oraz z zagranicy. Jednak o wizytach tych najważniejszych będziemy mówić dopiero kiedy wszyscy spotkamy się we wrześniu w Krynicy.

Forum Ekonomiczne to 3 dekady spotkań i dyskusji. Jak przez te lata zmieniało się Forum?

Przez pierwsze lata gościliśmy w Krynicy wyłącznie Polaków. Teraz ponad 30 procent to goście zagraniczni. Wśród nich premierzy, ministrowie, eksperci ze świata gospodarki i biznesu. Na pierwsze Forum zaprosiliśmy 120 osób. W zeszłym roku gościliśmy ich prawie 5 tysięcy osób z 61 krajów świata. Forum Ekonomiczne stało się przez te lata ważnym punktem na mapie europejskich wydarzeń polityczno- ekonomicznych. To u nas spotykają się liderzy świata polityki i biznesu dyskutują, wymieniają się poglądami na tematy najważniejsze dla Polski i świata. Nie inaczej będzie w tym roku. Ostatnie kilka miesięcy pokazało nam, że nie da się wszystkich aspektów kontaktów międzyludzkich przenieść do Internetu. To właśnie te opinie, które zebraliśmy od naszych licznych partnerów, utwierdziły nas w przekonaniu, że w tym roku, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich, Forum Ekonomiczne, jako miejsce wymiany poglądów i nawiązywania relacji, jest potrzebne.

A co z Festiwalem Biegowy, odbędzie się?

Przygotowania do 11 TAURON Festiwalu Biegowego przebiegają zgodnie z założeniami, monitorujemy oczywiście komunikaty rządowe i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nasz główny cel w tym roku to stworzenie jak najlepszych warunków do bezpiecznej sportowej rywalizacji. Chętnych na sportowe zmagania w weekend 11-13 września nie brakuje – na nasze biegi zgłosiło się już ponad 6000 zawodników.

Gwarantujecie pogodę?

Oczywiście. Jakaś…pogoda na pewno będzie.

Wywiad ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita”, 24 lipca 2020 r. Z Przewodniczącym Rady Programowej Forum rozmawiał redaktor naczelny Bogusław Chrabota.