Przegląd wydarzeń we Włoszech


27.02.2017 – Karolina Iskierka

Premier Włoch Paolo Gentiloni i premier Libii Fayez al Serraj podpisali memorandum w sprawie migrantów. Główne założenia tego porozumienia to: wsparcie dla rozwoju, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, handlowi ludźmi i przemytowi oraz wzmocnienie bezpieczeństwa granic. Włochy zobowiązały się do udzielenia wsparcie merytorycznego i finansowego na rzecz rozwoju regionów dotkniętych zjawiskiem nielegalnej imigracji. Państwo włoskie wesprze również technicznie i technologicznie instytucje libijskie zajmujące się zwalczaniem tego zjawiska. Libia ze swej strony zadeklarowała się do ograniczenia przepływów ludności. Podpisanie porozumienia zyskało uznanie w oczach przywódców Unii Europejskiej.

Matteo Renzi ustąpił ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej. Decyzja ta była spodziewana po jego grudniowej porażce w referendum konstytucyjnym i dymisji z funkcji premiera. W wyścigu o przywództwo włoskiej centrolewicy obok ubiegającego się ponownie o to stanowisko Matteo Renziego udział zapowiedzieli prezydent regionu Apulia Michele Emiliano oraz minister sprawiedliwości Andrea Orlando. Zdaniem analityków to jednak były premier ma największe szanse na zwycięstwo.

Przy okazji ustąpienia Renziego część członków lewicowego skrzydła Partii zagroziła odejściem, m.in. poprzedni lider Partii Pierluigi Bersani i komisarz ds. trzęsienia ziemi Vasco Errani. Jeśli taką decyzję podejmie więcej członków PD, partii grozi rozłam, a rząd straci większość i konieczne będą wcześniejsze wybory. Gdyby do nich doszło, największe szanse na zwycięstwo miałaby właśnie Partia Demokratyczna, która według sondaży może liczyć na około 28 proc. poparcia. Tuż za nią plasuje się Partia Demokratyczna z poparciem na poziomie 25-27 proc