Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i państwach Wspólnoty Narodów


01.12.2016 – Wojciech Pawlus

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

W mijającym tygodniu odbyły się pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe na poziomie ministerialnym. Premier Beata Szydło zabrała ze sobą do Londynu większość kluczowych ministrów, którzy przeprowadzili spotkania bilateralne ze swoimi odpowiednikami z Wysp. Ze strony premier Theresy May jest to próba budowania indywidualnych sojuszy z państwami europejskimi wobec nadchodzącego Brexitu. Media polskie podkreślały, że dotychczas taki format rozmów przysługiwał ze strony Londynu jedynie Paryżowi. Brytyjskie zauważyły jednak, że gabinet May nie przywiązywał do tych spotkań tak wielkiej wagi jak Polacy. Brukowce skupiły się zaś na, ich zdaniem, „bulwersującej” sugestii Szydło dotyczącej nauczania języka polskiego w brytyjskich szkołach.

Źródło: politico.eu

 

Minister Waszczykowski w Dublinie

W czwartek 24 listopada w Dublinie odbyło się spotkanie bilateralne Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z przedstawicielem irlandzkiego MSZ Charlesem Flanaganem. Panowie rozmawiali o dalszej współpracy Polski i Irlandii w UE i ważnej roli jaką integracja europejska odgrywa dla obu krajów, zwłaszcza w obliczu wyzwania Brexitu. Minister Flanagan powiedział wiele ciepłych słów pod adresem irlandzkiej Polonii, którą Irlandczycy uważają za ważną część swojego społeczeństwa.

Źródło: dfa.ie

 

Donald Tusk odpowiada na list brytyjskich posłów

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do listu 80 brytyjskich posłów, głównie z Partii Konserwatywnej. Zarzucili oni, ze główny negocjator Brexitu po stronie UE Michael Barnier „blokuje rozpoczęcie rozmów o prawach do rezydencji dla Brytyjczyków w UE i obywateli UE w Wielkiej Brytanii”. Tusk odrzucił ich argumentację stwierdzając, że dopóki artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego nie zostanie uruchomiony przez Londyn, żadne negocjacje się nie rozpoczną, a wszelka niepewność w tym względzie związana jest z wynikiem czerwcowego referendum. Podtrzymuje on tym samym twardą linię instytucji UE wobec Brexitu.

Źródło: theguardian.com