Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i państwach Wspólnoty Narodów

Konserwatyści inwigilują uniwersytety? Protesty wśród władz brytyjskich uczelni po interwencji posła

Jak donosi the Guardian, wysoki przedstawiciel dyscypliny partyjnej torysów Chris Heaton-Harris napisał do władz szeregu uczelni brytyjskich domagając się dostępu do listy nazwisk wykładowców europeistyki, programów ich kursów i informacji o podejściu do sprawy Brexitu. Partia Konserwatywna oficjalnie odcięła się od działań swojego posła, lecz niesmak wśród kadry akademickiej pozostał. Gest Heatona-Harrisa został uznany za formę współczesnego „maccartyzmu” i pogwałcenie neutralności szkolnictwa wyższego. Nawet popierający Brexit nauczyciele akademiccy oświadczyli, że w liberalnej demokracji nie ma miejsca na takie próby ograniczania wolności słowa.

Źródło: www.theguardian.com

 

Nowa Zelandia zamyka się na cudzoziemców kupujących nieruchomości

Wzrastające ceny nieruchomości w Nowej Zelandii były jednym z najważniejszych tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi we wrześniu 2017 roku. Wybory te zakończyły ponad 9-letni okres rządów Nowozelandzkiej Partii Narodowej, a 19 października desygnowana na premiera została 37-letnia Jacinda Ardern z Partii Pracy. W celu zażegnania kryzysu dostępności mieszkań, obejmujący rządy zapowiedzieli zakaz zakupu nieruchomości dla cudzoziemców niebędących oficjalnymi rezydentami Nowej Zelandii. Roczna stopa wzrostu cen nieruchomości w tym kraju wynosi w tej chwili 10.4%. W Wellington nawet 18.1%.

Źródło: www.bbc.com

 

Poważny alarm epidemiologiczny w irlandzkich szpitalach. Minister zarządza kontrole

W Irlandii rozprzestrzeniają się bakterie antybiotykoodporne. W związku z dużym zagrożeniem dla pacjentów, Minister Simon Harris uruchomił procedury kontrolne w placówkach medycznych. Każdego tygodnia od 40 do 50 łóżek jest wycofywanych z użytku. Według pracowników służby zdrowia i ekspertów sektora takie zjawisko w przededniu sezonu grypowego stanowi duży problem. System opieki zdrowotnej może wejść w zimę nieprzygotowany do właściwej opieki nad pacjentami z ciężkimi objawami grypy. W Irlandii na grypę co roku umiera od 200 do 500 osób, głównie w podeszłym wieku. Ministerstwo usiłuje zwiększyć poziom wyszczepialności, bo szczepionka, choć nie chroni całkowicie przed chorobą, znacząco zmniejsza ryzyko jej wejścia w fazę śmiertelną.

Źródło: www.rte.ie

Wojciech Pawlus