Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i państwach Wspólnoty Narodów


21.12.2016 – Wojciech Pawlus

Indie wyprzedziły Wielką Brytanię – są szóstą gospodarką świata

Jak donosi portal Foreign Policy, bezwzględne PKB Republiki Indii jest po raz pierwszy od ponad 100 lat większe od analogicznego rozmiaru gospodarki Wielkiej Brytanii. Tym samym była kolonia produkuje już więcej niż dawne mocarstwo kolonialne i goni piątą w rankingu Francję. Indie zabrały również Chinom tytuł najszybciej rozwijającej się gospodarki świata. Wzrost w 2017 roku prognozowany jest na poziomie 7,6% PKB. Sukcesy ekonomiczne ten ogromny kraj zawdzięcza głównie sprzyjającym czynnikom rynkowym (niskim cenom dóbr, pozytywnemu bilansowi handlowemu oraz niskiej inflacji), a także odważnym reformom prowadzonym od 2014 roku przez rząd Narendry Modiego.

Źródło: http://foreignpolicy.com/2016/12/20/india-overtakes-britain-as-the-worlds-sixth-largest-economy/

 

Prezydent Irlandii Higgins zwraca się do Irlandczyków w świątecznym orędziu

Telewizja RTE wyemitowała przesłanie głowy państwa Republiki Irlandii na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. W duchu irlandzkiej tradycji geopolitycznej Prezydent podkreślił niezwykle destabilizujące wydarzenia 2016 roku jako przestrogę i zaznaczył, że żyjemy w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie. Odniósł się przede wszystkim do kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Syrii i falą uchodźców docierającą do Europy. Wskazał na podobny los jaki spotkał Irlandczyków w historii i wezwał do solidarności z potrzebującymi.

Źródło: http://www.rte.ie/news/video/2016/1220/840304-president-christmas-new-year-address/

 

Szkocja pionierem konkretów w sprawie Brexitu

Według Politico szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon przesłała do Westminsteru „kartkę świąteczną” – 50 stron zawierających oficjalne stanowisko Szkocji w sprawie Brexitu. Z jednej strony znajduje się jest tam groźba ponownego referendum w sprawie niepodległości, ale z drugiej również bardziej pragmatyczna propozycja wyłączenia Szkotów z całego procesu Brexitu. Lobbują oni za miękkim wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, przy jednoczesnym zachowaniu członkostwa Szkocji we wspólnym europejskim rynku. To stanowisko jest bardziej zbieżne z oczekiwaniami rządu w Londynie i może zostać wprowadzone do oficjalnej linii negocjacyjnej, by uniknąć rozpadu kraju w wypadku całkowitego rozwodu ze strukturami europejskimi.

Źródło: http://www.politico.eu/article/brexit-nicola-sturgeon-theresa-may-brexit-deal-scotland-uk-christmas-gift/