Przegląd wydarzeń w Wielkiej Brytanii i Irlandii


16.02.2017 – Wojciech Pawlus

Irlandia obstaje przy UE

Premier Irlandii Enda Kenny w wystąpieniu zaprzeczył sugestiom o wyjściu Irlandii z Unii Europejskiej w wyniku Brexitu. Według szefa rządu historia pokazuje, iż Irlandia musi trzymać się twardo trzech postaw: musi pozostać w sercu Europy i otwarta na świat, musi bronić długotrwałego pokoju uzgodnione na wyspie oraz musi prowadzić przemyślaną, ostrożną, lecz ambitną politykę ekonomiczną. Ze względu na podział polityczny wyspy Brexit stanowi poważne wyzwanie dla ustaleń pokojowych wypracowanych wspólnie z UE. Oświadczenie Kenny’ego przypada na trudny dla niego okres – w partii rządzącej Fine Gael wywierana jest na niego presja by ustąpił po 6 latach u steru państwa.

Źródło: https://www.rte.ie/news/2017/0215/852892-taoiseach-brexit-speech/

 

Anglia rekwiruje imigrantom prawa jazdy

W Wielkiej Brytanii nie ma dowodu osobistego w formie jaka jest znana większości mieszkańców UE. Po paszporcie, drugą najważniejszą metodą identyfikacji jest prawo jazdy. Dlatego też ustawa imigracyjna z 2014 roku wprowadziła szereg obostrzeń mających na celu kontrolę posiadania tego dokumentu przez cudzoziemców. Tylko w 2015 roku zarekwirowano prawie 10 000 praw jazdy, głównie ze względu na przekraczanie okresu legalnego pobytu. W 2016 roku o 22% wzrosła także liczba fałszowanych praw jazdy. W roku podatkowym 2015-2016 prawie 600 osób deportowano ze względu na problemy prawne związane z pozwoleniem na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Źródło: http://www.bbc.com/news/uk-england-kent-38981506

 

Nigeryjski gigant turystyczny otwiera filię w Wielkiej Brytanii

Wakanow, jedna z największych firm turystycznych w Afryce wchodzi na rynek brytyjski. Dyrektor zarządzający firmy Obinna Ekezie przed zapowiadanym na marzec otwarciem mówi, że ten ruch ma na celu zademonstrować, że biznes afrykański jest w stanie tworzyć pozytywny wizerunek w Europie i rywalizować na rynku globalnym. Flagowym produktem nigeryjskiej firmy jest portal DestinationsAfrica(R), który umożliwia rezerwację wycieczek po 23 krajach afrykańskich. Tego typu działania wskazują na silne związki Zjednoczonego Królestwa ze swoimi byłymi koloniami, które dalej widzą Londyn jako punkt wejścia na rynek europejski. W kontekście Brexitu, to także Wielkiej Brytanii bardzo zależy na tworzenie związków handlowych w obrębie Wspólnoty Narodów. Nigeria jest 20 największą gospodarką świata i największą gospodarką Afryki. Szacuje się, że jej populacja w krótkim czasie przekroczy 200 milionów ludzi.

Źródło: http://www.vanguardngr.com/2017/02/wakanow-set-launch-commercial-operations-uk-2/