Przegląd wydarzeń w Rumunii


01.12.2016 – Marek Marszałek

Przygotowania do wyborów parlamentarnych

Listopad w Rumunii przebiegał pod znakiem politycznych tarć związanych ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 11 grudnia. Kampania sama w sobie jest dosyć anemiczna i zaskakująco słabo widoczna w przestrzeni publicznej. Uwagę publicystów przyciągają raczej sprawy zagraniczne: wybory w USA i to jak wpłyną one na przyszłość Rumunii, ale także zmiany polityczne u najbliższych sąsiadów – Mołdawii i Bułgarii, gdzie w wyborach prezydenckich zwyciężyli kandydaci prorosyjscy.

Polityczna debata przedwyborcza dotyczy nie tyle programów, kierunków i wizji rozwoju, ile skupia się na tzw. „penalnych” kandydatach znajdujących się na listach wszystkich partii. Dla przykładu, lider przodującej w sondażach Partii Socjaldemokratycznej, Liviu Dragnea, który został skazany prawomocnym wyrokiem w sprawie referendum z 2012 roku.

Święto Narodowe Rumunii

1-go grudnia Rumunia celebrowała swoje Święto Narodowe. Jak co roku, ulicami Bukaresztu przeszła parada wojskowa, w której po raz pierwszy wzięły udział zakupione od Amerykanów myśliwce F16.

Prezydent Iohannis nie zaprosił do udziału ceremoniach świątecznych polityków, którzy zostali skazani pełnomocnym wyrokiem, lub na których ciążyły zarzuty. Wywołało to falę komentarzy, jako, że nie dostało zaproszenia wielu znanych i wpływowych polityków.