Przegląd wydarzeń w państwach Grupy Wyszehradzkiej

Wznowienie kursowania pociągu z Chin do Bratysławy, Czechy wciąż z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej, spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej – oto podsumowanie najciekawszych wydarzeń w państwach V4.

Czechy

Republika Czeska utrzymała pozycję lidera Unii Europejskiej pod względem najniższego poziomu bezrobocia (2,9 proc.). Średnia w Unii Europejskiej to dziś 7,6 proc., a w państwach strefy euro – 9,1 (najniższe od lutego 2009 roku). Najwięcej osób bez pracy jest zarejestrowanych w Grecji (21,2 proc.). Okazuje się też, że wysokie bezrobocie utrzymuje się w Unii wśród młodych ludzi (do 25 lat). W tej chwili wynosi ono 16,7 proc. Dla porównania: w Niemczech – 6,4 proc., a w Grecji –ponad 40.

Pomimo doskonałych wyników w czeskich statystykach bezrobocia, Czesi w ostatnich wyborach parlamentarnych postawili jednak na zmianę. 20 i 21 października najwięcej głosów dostała partia ANO. W rezultacie zwycięstwa w wyborach, jej przewodniczący Andrej Babiš dostał od prezydenta Republiki Czeskiej misję utworzenia nowego rząd.

Słowacja

17 dni trwała podróż pierwszego po rocznej przerwie pociągu towarowego z chińskiego miasta portowego Dalian do Bratysławy. Skład wyruszył 27 października i przejechał ok. 11 tys. km. 40 kontenerów przewiozło towary dla klientów z całej Europy Środkowej. Od następnego roku pociąg z Dalian do terminalu w Bratysławie zacznie kursować raz w tygodniu, zaś w drugiej połowie 2018 roku będzie jeździł dwa razy w tygodniu. Zaletą tego rodzaju transportu jest oszczędność czasu w porównaniu z drogą morską o około 16 dni. Chińska strona zamierza w 2018 roku przetransportować przez Słowację ok. 500 pociągów. W 2020 roku liczba pociągów z Chin do Europy powinna wzrosnąć nawet do 5000 pociągów rocznie, z czego 2000 pociągów ma przejeżdżać przez Słowację.

Węgry

Węgry podpisały ze Słowacją memorandum dotyczące gazociągu Eastring. Planowany gazociąg powinien prowadzić z Bułgarii, przez Rumunię, Węgry aż na Słowację. Realizacja tego projektu jest promowana przez słowackiego przewoźnika gazu – Eustream. Słowacka strona zwróciła uwagę na potrzebę dywersyfikacji tras dostaw gazu i przedstawiła memorandum jako wyraz politycznego wsparcia dla projektu gazociągowego. Eastring przewiduje dostawy na poziomie aż 40 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.

Grupa Wyszehradzka

W węgierskim mieście Szekszárd spotkali się prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (V4), którzy nadal wspierają integrację państw Bałkanów Zachodnich z UE i chcą przyspieszyć ten proces. Prezydenci na spotkaniu rozmawiali także na temat ekologii, żywności oraz cyfryzacji. Szefowie państw zgodzili się też z opinią, że szczególnie Bośni istnieje niebezpieczeństwo dalszego rozprzestrzeniania się radykalnego islamu finansowanego przez Arabię Saudyjską (wsparcie finansowe na budowanie meczetów i minaretów). Tematem spotkania prezydentów była też tzw. gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli system gospodarki odpadami, w którym maksymalna ilość odpadów wraca do procesu produkcyjnego.

 

Źródła:

http://www.hlavnespravy.sk/bratislavy-smeruje-prvy-nakladny-vlak-z-ciny/1186776

https://byznys.ihned.cz/c1-65899840-nezamestnanost-v-eu-je-nejnizsi-od-roku-2008-prvni-misto-si-nadale-drzi-ceska-republika

http://ekonomika.eurozpravy.cz/evropa/205632-slovensko-a-madarsko-podepsaly-memorandum-o-plynovodu-eastring/

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prezidenti-zemi-v4-podporili-integraci-zapadniho-balkanu-do-eu/1538194

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/447991-do-bratislavy-dorazil-vlak-z-ciny-tovar-cestoval-17-dni/