Przegląd wydarzeń we Włoszech

Według przedwyborczych sondaży Włosi są zmęczeni polityką i najprawdopodobniej frekwencja w najbliższych włoskich wyborach znów będzie bardzo niska. Z kolei antyfaszystowskie stowarzyszenie Infoantifa Ecn opracowało mapę ataków na tle rasistowskim i etnicznym. Oto podsumowanie najciekawszych wydarzeń we Włoszech.

Włosi zmęczeni polityką

We Włoszech trwają przedwyborcze spekulacje przed głosowaniem 4 marca. Włoskie Stowarzyszenie Badań Wyborczych postanowiło zająć się frekwencją, która od końca lat 70-tych systematycznie spada (z wyjątkiem wyborów w 2006 roku, kiedy to zbliżone wyniki w sondażach wyborczych obu rywalizujących ze sobą koalicji zmobilizowały Włochów do pójścia do urn). Podczas ostatnich wyborów w 2013 roku odnotowano rekordowy spadek o ponad 5 pkt. proc. Wiele sygnałów świadczy o tym, że Włosi są zmęczeni polityka i przestają wierzyć w możliwość zmiany na lepsze, więc również w tegorocznych wyborach nie ma co liczyć na wysoką frekwencję. Chyba, że wśród priorytetowych celów kampanii wyborczej znajdzie się mobilizacja wyborców.

Źródło: http://www.repubblica.it/politica/2018/01/16/news/sempre_meno_votanti_non_e_inevitabile-186604266/

 

Mapa ataków na tle rasistowskim i etnicznym

Antyfaszystowskie stowarzyszenie Infoantifa Ecn opracowało mapę ataków na tle rasistowskim i etnicznym we Włoszech. Została ona opracowana na podstawie doniesień prasowych i archiwów tworzonych przez organizację od 2005 roku. Mapa zostanie udostępniona do edycji tak, by każdy mógł zaznaczyć na niej tego typu zdarzenie, jeśli doszło do niego w jego okolicy. Celem projektu jest wyodrębnienie terenów, na których działacze faszystowscy są szczególnie aktywni i przeciwdziałanie takim atakom.

Źródło: http://www.repubblica.it/politica/2018/01/17/news/aggressioni_neofasciste_arriva_la_mappa_interattiva_per_monitorarle_sul_territorio-186667931/

 

opr. Karolina Iskierka