Przegląd wydarzeń w Niemczech


05.12.2016 – Dorota Kafara

Polityka

W niemieckich mediach trwa debata, kto byłby najlepszym kandydatem na urząd prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Jednym z najczęściej padających kandydatów jest były minister Spraw Zagranicznych Frank Walter Steinmeier (SPD). Kandydaturę Steinmeiera została 14. listopada zaakceptowana przewodnictwo CDU/CSU, co mieni go wspólnym kandydatem rządzącej partii i opozycji. Odchodzący Prezydent Joachim Gnauck cieszył się ogromnym uznaniem. Kilka miesięcy temu oświadczył, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

W ślad za decyzją F.W Steinmeiera nt. możliwości objęcia urzędu prezydenta pojawiły się spekulacje, kto będzie kandydatem na ministra spraw zagranicznych. „Za bardzo prawdopodobną” uznaje się kandydaturę Martina Schulza (SPD), Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Osoba Schulza może wzmocnić kampanię SPD w nadchodzących wyborach na jesieni 2017r. Jak pokazują sondaże bardzo trudno będzie obronić scenariusz wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD.

Na jesieni odbędą się w Niemczech wybory do Bundestagu. W połowie listopada koalicja rządząca CDU/CSU ogłosiła swojego kandydata na urząd kanclerza . Dla nikogo nie była to niespodzianka – po raz czwarty o urząd kanclerza będzie ubiegać się Angela Merkel i, jak pokazują aktualne wyniki sondaży, ma na zwycięstwo bardzo dużą szansę. SPD ma ogłosić swojego kandydata na kanclerza w styczniu 2017r.

Gospodarka

Na początku listopada Wicekanclerz i Minister gospodarki Niemiec, szef SPD Sigmar Gabriel odbył oficjalną wizytę w Chinach. Atmosfera spotkania była jednak dość chłodna, ponieważ w ostatnich dniach padają z ust polityków niemieckich, w tym ministra Gabriela dość krytyczne słowa w kierunku władz chińskich. Zarzuca się im wrogą taktykę przejmowania firm europejskich, w tym niemieckich firm high-tech.

W lipcu tego roku największy pakiet udziałów niemieckiej firmy Kuka produkującej roboty przejmie pochodząca z Chin Grupa Midea. Przejęcie zaniepokoiło niemieckich polityków na tyle poważnie, iż minister Gabriel oficjalnie wypowiedział się za większą kontrolą przy przejmowaniu firm niemieckich oraz zdecydował się wstrzymać zakup niemieckiej firmy Aixtron AG przez Fujian Grand Chip Investment. Chiny to obok USA najważniejszy partner handlowy Niemiec.