Przegląd wydarzeń w krajach Grupy Wyszehradzkiej


06.04.2017 – Martin Barcik

Czechy

Prezydent Miloš Zeman ponowną zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta Republiki Czeskiej. Wybory odbędą się w styczniu 2018 roku. Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Oprócz szefa państwa o stanowisko prezydenta ubiegają się: Jiří Drahoš (przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk), Michal Horáček (pisarz, eseista, dziennikarz), Marek Hilšer (lekarz), biznesmen Igor Sládek oraz Miroslav Sládek (Stowarzyszenie na rzecz Republiki – Republikańska Partia Czechosłowacji). O swoim zainteresowaniu kandydowaniem poinformowali także historyk i politolog Jan Berwid-Buquoy, aktorka i piosenkarka Jana Yngland Hrušková, Milan Kohout (artysta, poeta, pisarz, wykładowca uniwersytecki i sygnatariusz Karty’77) oraz Zdeněk Škromach (Czeska Partia Socjaldemokratyczna).

Słowacja

Bratysława chce wzmocnić stosunki gospodarcze z Chinami. Z punktu widzenia Słowacji, jest to potencjalny strategiczny partner biznesowy. Chiny są zainteresowane inwestowaniem w lotnisko w Bratysławie (dzierżawa na 30 lat). Słowacja chce zbadać możliwość powołanie firmy, która będzie promować sprzedaż produkcji małych i średnich przedsiębiorstw słowackich na rynku chińskim i innych krajów azjatyckich.

Węgry

Węgry pragną pogłębienia współpracy z Filipinami. Poinformował o tym minister współpracy gospodarczej z zagranicą i spraw zagranicznych Péter Szijjártó podczas spotkania z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte. Węgry ponownie otwierają ambasadę na Filipinach, gdyż dotychczasowan polska placówka dyplomatyczna w Manili zostaa zamknięta w 1995 roku. Filipiny (100 milionów mieszkańców), osiągnęły wzrost gospodarczy na poziomie 6,8 procent, co jest jednym z najwyższych wskaźników gospodarczych w Azji. Węgry planują eksportować do Filipin produkty mięsne, a także oferują pomóc w modernizacji rolnictwa oraz w dziedzinie polityki wodnej. W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry zwiększyły eksport towarów do Filipin o 25 procent. Minister Péter  Szíjjártó jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych państw członkowskich UE, którego przyjął prezydent Filipin Rodrigo Duterte po objęciu urzędu w zeszłym roku.

Deklaracja Warszawska Kongresu Innowatorów

Podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej, który odbywał się w Warszawie w dniach 27-28 marca 2017 roku, premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Ma ona na celu pomóc startupam, wspieranie konkurencyjności i transformacji cyfrowej w krajach V4. Grupa Wyszehradzka chce, aby te projekty były finansowane ze środków Unii Europejskiej.