Przegląd wydarzeń w krajach Ameryki Łacińskiej

Wybory prezydenckie w Kostaryce

W niedziele odbyła się I tura wyborów prezydenckich w Kostaryce. Zwyciężył Fabricio Alvarado, kandydat konserwatywnej partii Restauración Nacional, zdobywając 24,7 % głosów. Drugi wynik zanotował Carlos Alvarado z lewicowej partii PAC, na którego swój głos oddało 21,6 % obywateli. Żaden z kandydatów nie uzyskał 40 % głosów, co oznacza, że spotkają się w kwietniu podczas II tury.

Źródło: bbc.com

 

USA rozważa naniesienie sankcji gospodarczych na Wenezuelę

Od czwartku Sekretarz Stanu USA, Rex Tillerson,  składa serię wizyt w krajach Ameryki Łacińskiej, między innymi w Meksyku, Argentynie, Peru, Kolumbii i Jamajce.  Podczas wizyty w Argentynie, Tillerson powiedział, że rząd Donalda Trumpa rozważa naniesienie sankcji wobec sektora paliwowego Wenezueli. Chodzi głównie o całkowity zakaz sprzedaży ropy do Stanów. Decyzje te są spowodowane sprzeciwem wobec rządów  Nicolasa Maduro.

Źródło: cnnespanol.cnn.com

 

Referendum w Ekwadorze

4 lutego w Ekwadorze zostało przeprowadzone w referendum, w którym obywatele mieli szansę zagłosować m.in. za zmianami w konstytucji oraz ograniczeniem wydobywania ropy na terenach Parku Narodowego Yasuní. Wstępne wyniki pokazują, że większość Ekwadorczyków opowiedziała się ograniczeniem liczby kadencji prezydenta do dwóch (64,7% głosujących)  oraz za wykluczeniem z polityki wszystkich osób skazanych za korupcję (74,1 % głosujących).

Źródło: cnnespanol.cnn.com

 

Izabela Niedziałek