Przegląd wydarzeń w Czechach

Kto nie popiera rządu Andreja Babiša, na co powinni przygotować się czescy rolnicy i kiedy Czesi będą mogli jeździć elektrycznymi Škodami – na te pytania odpowie krótki przegląd wiadomości z Czech.

Niskie poparcie dla rządu Babiša

Posłowie ugrupowania Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) oraz Partii Piratów zapowiedzieli, że nie poprą składu rządu zaproponowanego przez premiera Andreja Babiša. Członkowie SPD proponują odwołanie minister obrony i byłej minister rozwoju, Karli Šlechtovej, która określiła ruch jako faszystowski. Jeśli chodzi o Piratów, to podkreślają, że nie zamierzają być blokującą opozycją – dlatego opracowali kilka punktów, nad którymi można pracować, nawet jeśli rząd lidera ANO nie zyska wotum zaufania. Podczas dotychczasowych obrad jedynie Komunistyczna Partia Czech i Moraw wyraziła chęć poparcia rządu Andreja Babiša. Sam premier twierdzi, że opozycja zakłada możliwość organizacji wyborów przedterminowych, nie uważa jednak tego rozwiązania za najlepsze.

Źródło: zpravy.idnes.cz

Ministerstwo finansów skontroluje rolników

Czeskie ministerstwo finansów zdecydowało się sprawdzić, czy rolnicy bezprawnie nie uprawiają ziem będących własnością państwa. Resort postanowił rozpocząć kontrolę jeszcze w grudniu, a to za sprawą serii reportaży przygotowanych przez stację Radiožurnál, jeden z kanałów Czeskiego Radia. Materiały ukazały między innymi, że należący do premiera Andreja Babiša holding Agrofert gospodaruje ponad 1700 hektarami ziemi, która nie jest własnością przedsiębiorstwa. Jak twierdzi wiceminister finansów Ondřej Závodský, proces kontroli ma ujawnić, czy majątek państwowy jest wykorzystywany w odpowieni sposób.

Źródło: irozhlas.cz

Elektryczna Škoda

Bernhard Maier, dyrektor generalny spółki Škoda zapowiedział, że w 2019 roku przedsiębiorstwo podejmie się produkcji samochodów elektrycznych. Rozpocznie od pracy nad modelem Superb z silnikiem hybrydowym, natomiast rok później ruszy z produkcją Škody Vision E z napędem czysto elektrycznym. Według Maiera infrastruktura nie jest obecnie odpowiednio rozwinięta, by móc wprowadzać na rynek samochody elektryczne. Uważa jednak, że w ciągu dwóch najbliższych lat sytuacja powinna ulec zmianie.

Źródło: byznys.ihned.cz