Przegląd wydarzeń w Czechach i Bułgarii


01.12.2016 – Anna Boral

Rumen Radew nowym prezydentem Bułgarii

Bułgaria wybrała nowego prezydenta. 13 listopada zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich, w którym zwyciężył kandydat opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) Rumen Radew, pokonując kandydatkę rządzącej partii Ceckę Caczewę. Rumen Radew startował w wyborach jako prorosyjski kandydat opozycji. Jest 53-letnim generałem lotnictwa w stanie spoczynku. W odpowiedzi na wynik wyborów premier Bojko Borysow podał się do dymisji.

Czechy: zmiany personalne w rządzie Bohuslava Sobotki

30 listopada prezydent Miloš Zeman mianował dwóch nowych ministrów na wniosek premiera Bohuslava Sobotki. Jan Chvojka został mianowany Ministrem ds. Praw Człowieka, zastępując dotychczasowego ministra Jirigo Dienstbiera, z kolei nowym Ministrem Zdrowia będzie Miloslav Ludvík zastępując Svatopluka Němečka. Zmiana jest podyktowana słabym wynikiem socjaldemokratów w październikowych wyborach samorządowych. Premier Sobotka argumentując zmianę podkreślił, że rząd powinien być bardziej dynamiczny, tymczasem jego zdaniem obaj ministrowie kończący właśnie swą funkcję wykazywali już zmęczenie pełnionym  stanowiskiem.

Źródło: www.lidovky.cz

Chińska firma zainteresowana kupnem czeskiej Grupy Skoda Transportation

Jak podaje dziennik Lidové noviny, chińska firma Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) jest zainteresowana kupnem pilzneńskiej Grupy Skoda Transportation. Według szacunków, kwota zakupu mogłaby wynieść 50 miliardów czeskich koron. CRRC wyraziła zainteresowanie zakupem całej firmy łącznie z jej spółkami córkami. Firma jest jednym z największych producentów pociągów na świecie, a zakup Skody Transportation otworzyłby jej drzwi na europejski rynek.

Źródło: byznys.lidovky.cz

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 w Warszawie

29 listopada odbyło się w Warszawie spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z ministrami spraw zagranicznych krajów bałkańskich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii). Polska, która przewodniczy w Grupie Wyszehradzkiej zaprosiła również przedstawicieli z Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii, Gracji i Włoch. Jest to już ósme spotkanie tego rodzaju, ostanie miało miejsce w listopadzie 2015 roku w Pradze, podczas czeskiego przewodnictwa. Tematami rozmów była współpraca UE z państwami Bałkanów Zachodnich i kwestia bezpieczeństwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.


Źródła: www.mzv.cz,  www.msz.gov.pl