Przegląd wydarzeń w Ameryce Łacińskiej


07.04.2017 – Izabela Niedziałek

Meskyk podpisuje umowę o wolnym handlu z Danią

Prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto i  premier Danii Lars Løkke Rasmussen umacniają partnerstwo strategiczne. W ubiegły poniedziałek reprezentanci państw podpisali deklarację dotyczącą trzech głównych elementów, na których będą opierać się ich relacje: wzmocnienie dialogu politycznego i współpracy bilateralnej oraz zwiększenie ilość inwestycji.  Prezydent Peña Nieto podkreślił, że Dania jest drugim najważniejszym partnerem handlowy  wśród krajów nordyckich, a na terenie Meksyku działa ponad 230 firm duńskich. Wyraził również chęć wzmocnienia współpracy między Meksykiem a Europą. Partnerstwo z Danią zostało zawarte właśnie w ramach procesu renegocjacji Umowy o Wolnym Handlu z Unią Europejską.

Wyniki wyborów w Ekwadorze

Lenin Moreno, lewicowy polityk należący do obecnej partii rządzącej Alianza PAIS, wygrał wybory prezydenckie w Ekwadorze zdobywając 51,17 proc. głosów. Jego rywalem w walce o prezydenturę był były minister gospodarki, Gillermo Lasso Mendoza.

W pierwszej turze wyborów Moreno uzyskał 39 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się Lasso z wynikiem 28 proc. głosów.  Żaden z kandydatów nie zdobył 40 proc. głosów i nie uzyskał co najmniej 10 proc. przewagi , dlatego kandydaci spotkali się w drugiej turze.

Wygrana Moreno oznacza najprawdopodobniej kontynuację projektu politycznego „Rewolucja Obywatelska” (Revolución Ciudadana), wprowadzonego w 2007 roku przez obecną głowę państwa Rafaela Correę i mającego na celu wdrażanie tzw. „Socjalizmu XXI wieku”.

Zaprzysiężenie odbędzie się w maju 2017 roku.