Przegląd wydarzeń na Ukrainie


24.02.2017 – Krystyna Vlodek

Kolejne spotkanie w „formacie normandzkim”

Podczas 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej. Przedstawiciele Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili przywrócenie przyjętego wcześniej przez trójstronną grupę kontaktową zawieszenia broni, co z kolei będzie początkiem procesu politycznego. Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poinformował, że format normandzki na razie nie zostanie rozszerzony o Stany Zjednoczone, i zapowiedział kolejne spotkanie, które odbędzie się w ciągu następnych kilku tygodni.

Areszt Dmytra Firtasza

21 lutego w Wiedniu został aresztowany ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz. Wyższy Sąd Krajowy (OLG) wydał orzeczenie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, wydanego wobec Ukraińca na prośbę hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik prokuratury wyjaśniła, że technicznie, orzeczenie nie jest związane z pozwoleniem na ekstradycję Dmytro Firtasza do Stanów Zjednoczonych, który wcześniej wydał austriacki sąd.

Prezes Group DF Dmytro Firtasz został aresztowany w Austrii 12 marca 2014 roku na wniosek Służby Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jemu grozi do 50 lat więzienia i konfiskacja aktywów finansowych. USA uznali go za winnego wypłacenia łapówek wartości 18,5 milionów dolarów władzom indyjskim w zamian za prawo do eksploatacji złóż tytanu. Dochód, uzyskany z tego przedsięwzięcia wynosiłby 500 mln dolarów rocznie. Indyjski tytan Firtasz miał zamiar sprzedawać do Chicago firmie Boeing. 30 kwietnia 2015 roku sąd w Wiedniu odrzucił wniosek USA o ekstradycję oraz zwolnił Firtasza na podstawie kaucji w wysokości 125 mln euro. Hiszpania wydała nakaz aresztowania Firtasza w listopadzie ubiegłego roku w związku ze stawianymi mu zarzutami prania brudnych pieniędzy.

Rząd apeluje o zakończenie blokady handlowej Donbasu

20 lutego Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman wezwał do zakończenia blokady handlowej na Donbasie, oraz zaprosił ekspertów do znalezienia rozwiązania problemu energetycznego, który powstał wskutek tej blokady.

Blokada handlowa zaczęła się 26 stycznia 2017 r. w obwodzie Ługańskim a później została rozszerzona i na obwód Doniecki. Weterani walk na Wschodzie zablokowali połączenia kolejowe pomiędzy terenami okupowanymi a pozostałą częścią Ukrainy. Celem blokady jest protest przeciwko handlu z separatystami oraz kontrabandzie.

W związku z blokadą staje produkcja w Hucie Stali Jenakijewo i zakładach spółki Krasnodonugol grupy Metinwest, a 15 lutego Rząd wprowadził stan nadzwyczajny w energetyce ze względu na brak dostaw antracytu, który był wcześniej dostarczany z terenów okupowanych.