Przegląd wydarzeń na Ukrainie


04.04.2017 – Krystyna Vlodek

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził czwartą transzę dla Ukrainy

Kluczowy kredytodawca Ukrainy Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził trzeci przegląd programu współpracy z Ukrainą, i udzielenie kolejnej, czwartej transzy, która powinna wynieść 1 mld dolarów. Minister finansów Ukrainy Oleksandr Danyliuk oczekuje decyzji o nowej transzy już w maju 2017 roku.

„Udzielenie pomocy finansowej, która zwiększy rezerwy Banku Narodowego, będzie miało pozytywny wpływ na stabilność waluty narodowej. To, że Fundusz Walutowy potwierdził swoje zaufanie dla Ukrainy oznacza to, że Ukrainie będzie łatwiej znaleźć inwestorów zagranicznych.”- powiedział Premier Ukrainy Wołodymyr Grojsman.

Od 2015 roku Ukraina realizuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym czteroletni program rozszerzonego finansowania EFF, w ramach którego powinna otrzymać 17,5 mld dolarów. Zgodnie z programem, Ukraina już otrzymała trzy transzy na 7,62 mld dolarów. Posiedzenie Rady Dyrektorów MFW, na którym miała zostać podjęta decyzja o przekazaniu czwartej transzy pomocy finansowej, miało się odbyć jeszcze 20 marca. Ale ze względu na ekonomiczną blokadę separatystycznych republik na Donbasie, posiedzenie zostało odłożone.

W 2017 roku Ryanair może zacząć latać na Ukrainę

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian zapewnił, że największa tania linia lotnicza Europy Ryanair uruchomi nowe połączenia z Ukrainą. Negocjacje z firmą trwają już od 5 lat, a w marcu 2017 roku Ryanair oficjalnie potwierdził informacje o tym, że już jesienią 2017 roku pierwsze samoloty polecą na Ukrainę. Minister powiedział, że teraz zadaniem kierownictwa lotnisk w Kijowie i we Lwowie jest stworzenie najlepszych warunków dla Ryanair i innych linii lotniczych, które w przyszłości mogą wejść na ukraiński rynek.

Ale lotniska nadal kontynuują negocjacje w sprawie lotów, ze względu na to że nie mogą samodzielnie spełnić warunków, postawionych przez firmę. Dyrektor Generalny lotniska Boryspil (z którego Ryanair będzie latać do Holandii, Anglii i Szwecji) Pawło Riabikin poinformował, że Ministerstwo infrastruktury powinno zmienić podstawowe taryfy, co ułatwi proces podpisania umowy. Wykonanie tego warunku jest niezbędne ze względu na to, że zgodnie z planem Ryanair, ruch pasażerski z Kijowa wyniesie aż 250 tyś osób.

Ze Lwowa firma uruchomi siedem tras, w tym dwa kierunki do Polski: do Wrocławia i Krakowa. Ogólnie zaplanowano 16 lotów tygodniowo.

Ukraina i Kanada podpisały umowę o współpracy w dziedzinie obronności

Minister obrony Ukrainy Stepan Poltorak i Minister obrony Kanady Harjit Singh Sajjan podpisali umowę o współpracy. Jednym z najważniejszych priorytetów umowy jest projektowanie i produkcja wyrobów na potrzeby obronności. Umowa ta jest niezbędną dla otwarcia Ukrainie dostępu do kanadyjskiego rynku broni. Umowa została podpisana w Ottawie podczas spotkania, na którym również został przedłużony do 2019 roku program UNIFIER. W ramach tej misji szkoleniowej, 200 wojskowych z Kanady przebywają na Ukrainie. Podczas spotkania strony omówili nowe kierunki współpracy, którymi są wznowienie regularnych konsultacji polityczno-obronnych i wspólna analiza wojny hybrydowej.