Przegląd wydarzeń na Bałkanach


23.12.2016 – Anna Kurowska

Chorwacja. Rozluźnienie napięcia na linii Ministerstwo pracy – związki zawodowe

Po kilku godzinach rozmów udało się osiągnąć porozumienie w kwestii realizacji założeń z 2009 roku (wzrost płacy minimalnej w Służbach Cywilnych o 6 %). Przewodniczący Związku Zawodowego nie chce zdradzić póki co szczegółów dotyczących rozmów, ale przyznaje, że zarobki w służbach cywilnych będą fazowo wzrastać w ciągu najbliższego roku. Minister Pracy Tomislav Ćorić podziękował przedstawicielom związku za konstruktywne pertraktacje.

Źródło:  http://vijesti.hrt.hr/366149/nastavljeni-pregovori-vlade-i-sindikata-drzavnih-sluzbi

Serbia. Szef rządu z wizytą w Moskwie

Premier Republiki Serbii Aleksandar Vučić spotkał się z Ministrem Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu. Rozmowy dotyczyły współpracy wojskowej i ekonomicznej a także możliwości zakupu przez serbską armię rosyjskich śmigłowców MiG 29. „Nowy sprzęt w armii oznaczałby zapewnienie większego bezpieczeństwa obywatelom. ” – powiedział premier Vučić. Zaznaczył również, że stanowisko Serbii jako państwa neutralnego nie ulegnie zmianie.

Źródło: http://www.politika.rs/sr/clanak/370523/Vucic-u-razgovoru-sa-Sojguom-Srbija-ostaje-neutralna

Macedonia. Wzmożone inspekcje w macedońskich organizacjach pozarządowych

Macedońska Narodowa Izba Kontroli (UJP) zapowiedziała we wtorek kontrole skarbowe w Foundation Open Society – Macedonia oraz 20 innych organizacjach pozarządowych. UJP zaprzeczyło jakoby kontrole były w jakikolwiek sposób powiązane ze słowami lidera VMRO DPMNE Nikoli Gruevskiego o nadmiernej ingerencji ambasadorów obcych państw w wybory w Macedonii oraz o „deSorosyzacji” kraju (odnosząc się do faktycznych lub rzekomych powiązań niektórych macedońskich NGOsów z miliarderem Georgem Sorosem). „UJP prowadzi regularne kontrole podatników bez względu na wydarzenia polityczne w kraju” – głosi oświadczenie Izby.

Źródło: http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-s-ngos-face-inspections-after-political-threaths-12-20-2016