Przegląd prasy europejskiej

11 – 15 maja 2020

 • Jak podaje dziennik Delo, Słowenia jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła koniec epidemii. Niektóre z restrykcji i środków ostrożności zostaną zachowane, tak jak wcześniej przewidziano, do końca czerwca. Termin ten nie zostanie jednak przedłużony. Od najbliższego poniedziałku Słoweńcy mogą się również spodziewać powrotu rozgrywek sportowych, w tym sportów drużynowych.
 • Z kolei jak podaje serbski portal N1, Serbski Urząd Pracy oświadczył, że w ciągu dwóch miesięcy epidemii liczba osób bezrobotnych niewiele się zmniejszyła. Mimo, że wiele osób straciło pracę w branży turystycznej czy gastronomicznej, to inne gałęzie gospodarki zanotowały duży wzrost w zatrudnieniu na stanowiskach takich jak sprzedawca, kurier, pracownicy służby zdrowia czy operatorzy platform internetowych.
 • Susza, to problem, który doskwiera wielu krajom, również naszym południowym sąsiadom. Deník podaje, że z powodu braku deszczu w Czechach jest tak sucho, jak bywało w sierpniu. Rolnicy oraz winiarze czekają na deszcz, jak na zbawienie.
 • Jak podaje portal Idnes.cz, 14 maja w Czechach przybyło 82 osoby zarażone koronawirusem. Jest to jak do tej pory najwyższy przyrost zachorowań w ciągu doby w tym miesiącu.
 • Hospodářské noviny piszą o spadku wartości czeskiej korony do walut zagranicznych takich, jak euro czy dolar. Czasopismo wspomina o tym, iż pojawiły się obawy o sztuczne obniżanie wartości czeskiej waluty przez Czeski Bank Narodowy. Słabsza waluta może oznaczać znacznie wyższą niż dotychczas cenę towarów importowanych.
 • Politiken donosi, iż 14 maja, po raz pierwszy od 22 marca, nie odnotowano nowych przypadków zakażeń Covid-19. W porównaniu ze 117 przypadkami wykrytymi w ciągu ostatniej doby w Szwecji, bilans Danii napawa nadzieję, iż pandemia powoli zostaje zażegnana.
 • Duński DR podaje, że w opinii Minister Edukacji Ane Halsboe-Jørgensen kryzys spowodowany koronawirusem może przyczynić się do wzrostu zainteresowania wyższą edukacją, zwłaszcza na kierunkach związanych z nowymi technologiami, inżynierią i IT.
 • Rząd hiszpański nakazuje noszenie maseczek. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia użycie maseczek ochronnych będzie szczególnie istotne podczas przebywania w zatłoczonych miejscach, zamkniętych przestrzeniach, takich jak supermarkety, centra handlowe lub podczas korzystania z transportu publicznego.
 • Zakaz wjazdu do Hiszpanii spoza strefy Schengen przedłuża się do 15 czerwca.
 • W dzienniku el Pais czytamy, że kataloński regionalny rząd Generalitat chce ponownie otworzyć szkoły już we wrześniu. W zajęciach będzie mogło uczestniczyć 13 uczniów. Josep González Cambray, dyrektor generalny z Departamentu ds. Edukacji Generalitat komentował, że celem rozporządzenia jest rozpoczęcie następnego roku akademickiego w małych i stabilnych grupach.
 • Według dziennika La Vanguardia przewiduje się, że w związku z pandemią koronawirusa zostanie zlikwidowanych ponad milion miejsc pracy w hiszpańskich hotelach, restauracjach, kawiarniach i barach, jeśli rząd i reszta administracja publiczna nie przyjmą natychmiastowych i zdecydowanych środków pomocy.
 • Dziennik VG podaje, iż popularna linia lotnicza Norwegian zdecydowała o zniesieniu obowiązku zakrywania ust i nosa na swoich pokładach po wznowieniu ruchu lotniczego.
 • Aftenbladet pisze, iż według badań przeprowadzonych przez NorgesBarometeret, prawie połowa norweskich pracowników szkół twierdzi, iż w związku z koronawirusem zdecydowanie wzrosło obciążenie pracą.
 • Aktuality.sk donosi, że Słowacki Inspektorat Ochrony Środowiska ma nowego dyrektora generalnego, którym stał się nim Ján Jenčo.
 • Dziennik Hospodárské nowiny szczerze o słowackiej gospodarce: „Słowacja padła! Jesteśmy „w ogonie” Unii Europejskie”. Jak podaje dziennik, w pierwszym kwartale 2020 roku słowacka gospodarka zanotowała spadek o 3,9 procenta, w stosunku do roku ubiegłego, z zachowaniem identycznych cen.
 • Dziennik Dagens Nyheter donosi, iż 22 naukowców zwróciło się z apelem do władz z prośbą o zmianę strategii walki z pandemią koronawirusa. Naukowcy twierdzą, iż obecna strategia, która polega na nabyciu „odporności stadnej” jest „nierealna i niebezpieczna.”
 • Sydsvenskan podaje, iż Dania niebawem ma otworzyć granice dla swoich sąsiadów z Niemiec i Norwegii. Jednak granica ze Szwecją pozostanie zamknięta. Minister ds. Kooperacji Nordyckiej Anna Hallberg, w wywiadzie dla dziennika Sydsvenskan i HD mówi, że „w tej kwestii dyskryminacja w stosunku do Szwecji jest nieakceptowalna”.
 • Koronawirus pozostaje jednym z głównych tematów w mediach. W zeszłym tygodniu rząd zatwierdził nowy, czteroetapowy plan wyjścia z kwarantanny, jednak od końca tygodnia jego dalsze wprowadzenie stoi pod znakiem zapytania – liczba zakażeń przewyższa liczbę wyzdrowień.
 • Media szeroko komentowały również wyciek personalnych danych Ukraińców z komunikatora Telegram. Anonimowy bot sprzedawał m.in. dane paszportów i innych dokumentów tożsamości, hasła do sieci społecznościowych, poczty elektronicznej i kont bankowych. Podejrzewano, że te dane pochodzą z państwowej aplikacji „Dija” (ukr: Działanie). Policja i rząd twierdzą, że wyciek pochodzi z innych źródeł.
 • W międzyczasie prezydent Zełeński przedłużył termin obowiązywania ustawy, która zakazuje używania na terenie Ukrainy niektórych rosyjskich wyszukiwarek, serwisów pocztowych i sieci społecznościowych, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
 • Zniesienie części obostrzeń w stolicy sygnalizuje powolny powrót do normalności. Minister Gergely Gulyás w wywiadzie dla Hír TV podał, że pod koniec maja rząd będzie mógł zrezygnować z nadzwyczajnych uprawnień, nadanych mu pod koniec marca w celu skutecznej walki z epidemią.
 • Magyar Nemzet opublikował wywiad z Ministrem ds. Zasobów Ludzkich Miklósem Káslerem, w którym opowiada o postępach służby zdrowia na Węgrzech w walce z koronawirusem. Portal podał również, że od piątku do niedzieli policja i wojsko podjęli interwencje wobec 154 osób próbujących nielegalnie przekroczyć granice.
 • Media węgierskie wspominają także setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Opowiada o nim między innymi Sándor Lezsák, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego na łamach Magyar Hírlap.
 • W ubiegłym tygodniu Corriere della Sera i La Repubblica swoje pierwsze strony poświęcały przede wszystkim zamieszaniu wywołanym powrotem do domu Silvii Romano. Uwolniona 9 maja wolontariuszka, która w czasie niewoli przeszła na islam, musiała mierzyć się z licznymi obelgami i oskarżeniami o współpracę z terrorystami. Padały one zarówno ze strony anonimowych obywateli, jak i przedstawicieli polityki.
 • Il Sole 24 Ore dużo miejsca poświęcił prognozowaniu gospodarczych skutków pandemii, szczególnie dla sektora turystycznego, który czekać może poważny kryzys.
 • W piątkowy wieczór media zdominowała informacja o planowanym otwarciu włoskich granic już od 3 czerwca. Wjeżdżający nie będę musieli poddać się kwarantannie.
 • Od niedzieli włoscy dziennikarze przedstawiają szczegóły kolejnego etapu luzowania obostrzeń w Fazie 2.