Program „Nowoczesne Miasta” szansą na rozwój węgierskich miast prowincjonalnych

Rafał Łazur

W ramach programu „Nowoczesne Miasta” uruchomionego w 2015 roku, rząd węgierski przeznaczył łącznie 400 bilionów forintów na rozwój obszarów miejskich, z czego ponad 150 bilionów zostało już wydanych w 23 miastach.

Program obejmuje miasta: Békéscsaba, Debreczyn, Dunaújváros, Eger, Érd, Győr, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kecskemét, Miszkolc, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Pecz, Salgótarján, Sopron, Szegedyn, Székesfehérvár, Szekszárd, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Veszprém oraz Zalaegerszeg.

Na Węgrzech realizowanych jest kilkadziesiąt projektów rozwoju dróg, dróg ekspresowych i ścieżek rowerowych oraz parków przemysłowych. Powstało prawie 400 kilometrów dróg i powstaje kolejne kilkaset. W 15 miastach powstaną parki przemysłowe, które przyczynią się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Wsparcie rządowe dotyczy w dużej mierze inwestycji: kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, gospodarczych, zdrowotnych i turystycznych. Dla realizacji programu kluczowe znaczenie miało to, że miasta same były w stanie zaproponować kierunki rozwoju, łącząc warunki lokalne z możliwościami, aby zrealizować najbardziej pożądane zmiany.

W 2019 roku w węgierskich miastach oddano do użytku: teatry, baseny, szkoły, parki przemysłowe, instytucje zdrowia i turystyki. W tym roku kolejnych 85 miliardów forintów zostanie przeznaczonych na projekty mające na celu rozwój obszarów miejskich. Celem programu rządowego jest zapewnienie mieszkańcom 23 miast lepszej jakości życia. Zmiany te mają znaczenie lokalne, ale także regionalne.

Przygotowanie projektów zostało w przeważającej części rozpoczęte. Spośród inwestycji planowanych w ramach programu ukończono 75 projektów lub większość etapów projektu została w pełni zrealizowana. W 2019 roku zrealizowano, między innymi, remont teatru oraz budowę nowego basenu miejskiego w Kaposvár. Ponadto sfinansowano budowę sceny plenerowej w Nyíregyháza, nowego basenu miejskiego w Kaposvár, szkoły międzynarodowej w Debreczynie, centrum rozwoju usług zdrowotnych w Érd oraz renowację pałacu Botfai Erdődy-Hűvöszeg. Ponadto powstał nowy 62-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej M44 łączącej miasto Békéscsaba w pobliżu granicy rumuńskiej z węzłem M5 w pobliżu Kecskemét. W celu rozbudowania parków przemysłowych zakupiono niezbędne grunty w każdym z zgłoszonych miast.

Do tej pory wydano ponad 150 bilionów forintów w ramach programu „Nowoczesne Miasta”, z czego 105 bilionów pochodzi z budżetu krajowego. Projekt rozwojowy potrwa do 2022 roku i ma doprowadzić do 5% wzrostu gospodarczego Węgier i niewątpliwie przyczynić się do rozwoju węgierskich miast.

O rozwoju miast a także możliwościach dostosowywania ich do potrzeb mieszkańców czy przekształcania w smart cities będą rozmawiać goście VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia w Karpaczu.

Źródła:

https://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/hirek/2020-ban-is-folytatodik-a-videki-nagyvarosok-fejlesztese

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Modern_Városok_Program