Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński w Krakowie o możliwościach skutecznej walki ze smogiem

W programie V Europejskiego Kongresu Samorządów nie może zabraknąć tego tematu, bo jest jednym z najczęściej poruszanych w kontekście życia w mieście. Smog to jeden z cichych zabójców, a jednym z uczestników panelu Niekończąca się historia: smog. Jakie są szanse na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza? będzie prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Z prezydentem Chęcińskim o smogu rozmawiać będą między innymi:  poseł Gabriela Lenartowicz, Maura Crudeli, wiceprezes Yourban 2030, instytucji non-profit zajmującej się problematyką ochrony środowiska (Włochy), Andrzej Gula, prezes Polskiego Alarmu Smogowego, Anatoly Kalina, dyrektor parku narodowego Mierzeja Kurońska (Rosja) i Beata Superson-Połowiec, partner w kancelarii Polowiec i Wspólnicy sp. j.

Arkadiusz Chęciński od lat jest związany z Sosnowcem. Jest absolwentem administracji publicznej w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Był radnym, wiceprzewodniczącym oraz przewodniczącym Rady Miejskiej, zastępcą prezydenta, członkiem zarządu województwa śląskiego, a od 2014 roku pełni funkcję prezydenta miasta. Mówi, że  jago ambicją jest rozwój Sosnowca tak w sferze gospodarczej, jak i społecznej oraz sportowej. Jako jeden z celów wskazuje poprawę jakości życia mieszkańców. Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że istotnym warunkiem tejże jakości jest czyste powietrze.

Co roku wraz z nadejściem jesieni w publicznej debacie przez wszystkie przypadki odmienia się słowo „smog”. Pomimo wzrastającej świadomości Polaków dotyczącej szkodliwości zanieczyszczonego powietrza, nagłaśniania problemu przez media, a także licznych deklaracji zarówno ze strony rządowej, jak i samorządów, wciąż przegrywamy. Mimo, iż wszyscy doskonale wiemy, że smog jest przyczyną wielu chorób, w tym schorzeń układu oddechowego, układu krążenia i nowotworów, nie jesteśmy – mimo rozlicznych kampanii  informacyjnych, kontroli czy dopłat do wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania – zmienić groźnego status quo.

Czy problem jest nierozwiązywalny? Czy podejmowane do tej pory kroki są wystarczające? Jak powinna wyglądać efektywna walka ze smogiem i jakie rozwiązania zastosowane przez inne państwa europejskie mogą okazać się skuteczne na naszym gruncie?