Prezydent Gruzji będzie gościem XXVII Forum Ekonomicznego

Giorgi Margwelaszwili. Fot. www.president.gov.ge

Giorgi Margwelaszwili, jako jeden z pierwszych prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej, potwierdził udział w XXVII krynickim Forum Ekonomicznym.

Giorgi Margwelaszwili wygrał wybory prezydenckie w Gruzji 27 października 2013 roku. Wcześniej pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra edukacji i nauki. Jest zdecydowanym demokratą i reformatorem. Był inicjatorem reformy upolitycznionego systemu edukacji w Gruzji. W maju 2013 roku został nominowany na kandydata w wyborach prezydenckich przez koalicję „Gruzińskie Marzenie”.

Prezydent Gruzji jest absolwentem Tbiliskiego Państwowego Uniwersytetu na wydziale filozofii. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora nauk filozoficznych. W latach 90. Pracował w Narodowym Instytucie Demokratycznym. W latach 2000-2006 i 2010-2012 pełnił funkcję rektora Gruzińskiego Instytutu Spraw Publicznych. Był zaangażowany w życie polityczne Gruzji przed wyborami prezydenckimi w 2003 roku, kiedy był członkiem opozycyjnej partii Zuraba Zhvanii. Krytykował otwarcie rząd Mikheila Saakaszwilego, zarzucając korupcje i autorytarne tendencje. Zachowując niezależność polityczną, był doradcą Bidziny Iwaniszwilego podczas parlamentarnej kampanii wyborczej z 2012 roku.