Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Prezes Zarządu „Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A.” Jerzy Szymańczyk: Forum Ekonomiczne jest korzystną formą promowania kurortu

Forum Ekonomiczne

Bogata tradycja lecznictwa uzdrowiskowego, wysoko wykwalifikowana kadra medyczna oraz doskonała baza zabiegowa – to są zalety Uzdrowiska Krynica-Żegiestów, położonego w Krynicy-Zdrój. Od ponad 20 lat Krynica-Zdrój, a w tym i Uzdrowisko Krynica-Żegiestów goszczą uczestników Forum Ekonomicznego – największej konferencji gospodarczej Europy Środkowej i Wschodniej. Jaki jest wpływ tego wydarzenia na rozwój Uzdrowiska? – pytamy Prezesa Zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. Jerzego Szymańczyka. 

– Forum Ekonomiczne, (pomimo pewnych niedogodności  dla mieszkańców, kuracjuszy i gości Uzdrowiska) jest zdecydowanie korzystną formą promowania kurortu. To tutaj przed wojną goszczono luminarzy polskiej nauki, literatury i sztuki m.in.  Aleksandra Fredrę, Marię Konopnicką, Adama Asnyka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Matejkę, Wincentego Pola, Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza, Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera. Bywali w Krynicy: marszałek Józef Piłsudski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska. Na zaproszenie Jana Kiepury gościła w „Patrii” księżniczka Juliana, późniejsza holenderska królowa. Nie mniej  znakomitych gości zawdzięcza Krynica z tytułu organizacji Forum Ekonomicznego. To fakt, że większość gości stanowią politycy, prezydenci, premierzy, ekonomiści. Ta grupa przyciąga także twórców kultury, dziennikarzy oraz tzw. mas media. Wielu z nich goszcząc na krynickim forum, nie przechodzi obojętnie obok walorów zdrowotnych Krynicy (lecznictwo uzdrowiskowe, naturalne tworzywa lecznicze) oraz atrakcji turystycznych, doskonałej infrastruktury hotelowej, sportowej i rekreacyjnej, czyniącej Krynicę jednym z najbardziej renomowanych europejskich kurortów. Na czas trwającego forum, ogólnopolskie media przenoszą swoje siedziby na krynicki deptak. Stąd komentują, przeprowadzają wywiady ze znanymi osobistościami, przekazując przez okres niemal tygodnia „pozytywny obraz Krynicy”. Krynica na ten czas staje się centrum życia politycznego i gospodarczego kraju.

Forum Ekonomiczne to także doskonała okazja na poruszenie tak ważnej kwestii jakim jest włączenie Uzdrowisk – lecznictwa Uzdrowiskowego do rządowego programu  medycyny koordynowanej. Uzdrowiskowa baza medyczna i rehabilitacyjna może być właściwym elementem tego programu. Uzdrowiskowe zakłady lecznicze są przygotowane na przyjęcie pacjentów na leczenie i rehabilitację /kardiologiczna, narządu ruchu, neurologiczną/. Kontynuacja leczenia i rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym jest dwukrotnie  tańszą procedura /przy porównywalnych efektach/ niż standardowe leczenie. Uzdrowisko stara się sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających kuracjuszy i pacjentów, łącząc umiejętnie klasyczne formy leczenia z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych z nowoczesnymi zdobyczami medycyny.

Obrady w Krynicy dla uczestników Forum to bardzo intensywna praca intelektualna. Jaką ofertę przygotowało Uzdrowisko (w obiekcie jak i poza obiektem) dla gości Forum po sesjach i dyskusjach? Co sprawia, że Krynica-Żegiestów jest dobrym miejscem dla wypoczynku

– Goście forum mogą skorzystać z bazy zabiegowej znajdującej się w naszym Uzdrowisku. Najczęściej będą to zabiegi nie wymagające konsultacji lekarskich. Masaże relaksacyjne, kriokomora, kąpiel ozonowa. Zwyczajowo też będą degustować cały wachlarz wód mineralnych i leczniczych Krynicy (trzeba zauważyć, że część wód nie jest konfekcjonowana i służy kuracjuszowi tylko podczas pobytu w uzdrowisku).

Często się zdarza, że uczestnicy wrześniowego Forum w Krynicy, zakwaterowani w obiektach Uzdrowiska Krynica-Żegiestów, wracają do Państwa Uzdrowiska o innej porze roku, ale już w celu rekreacyjnym?

– Uczestnicy Forum powracają do Krynicy jako goście wypoczywając lub korzystający z oferty Uzdrowiska. Są także sami organizatorami eventów, spotkań biznesowych lub konferencji naukowych. Są także gośćmi innych imprez organizowanych w Uzdrowisku.

W ciągu ostatnich latach obserwujemy zainteresowanie zdrowym trybem życia oraz aktywnym wypoczynkiem. Co w okolicy Krynicy znajdą miłośnicy właśnie takiego stylu odpoczynku?

– W Krynicy znajdziemy trasy rowerowe, ścieżki zdrowia, szlaki turystyczne wiodące w głąb Beskidów – to dla pragnących ruchu na świeżym powietrzu, z dala od bazy. Bliżej znajdziemy baseny kryte i letnie, zimową porą czekają na aktywnych dziesiątki wyciągów narciarskich, lodowiska, także kuligi i zimowe spotkania przy ognisku. Dla pozostających na miejscu: siłownie, sauny,  sale gimnastyczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, kriokomora jak i kąpiele: w wodzie mineralnej, w suchym CO2, w ozonie. Mnogość naturalnych zabiegów w Uzdrowisku zamyka się liczbą kilkudziesięciu.

W okolicy Krynicy mamy także parki linowe dla dorosłych i dzieci, skitury (szlakami na nartach) cieszące się coraz większą popularnością, nordic walking,  sankostrada i wiele innych atrakcji.

Od wielu lat polscy kuracjusze, klienci  i goście mają dylemat: morze, góry czy Mazury? Jakie jest Pana odpowiedź na to pytanie?

– Odpowiedzią jest coraz liczniejszą rzesza pacjentów i osób ceniących sobie zdrowie i wypoczynek odwiedzających Krynicę. Bogactwem krynickiej ziemi są przede wszystkim wody mineralne, których lecznicze właściwości znane są i cenione od wieków. Nie ukąpiemy cię w kozim mleku czy piwie ale masz szansę na kąpiel w wodzie mineralnej z bąbelkami. To „bąbelki” czyli kąpiel kwasowęglowa korzystnie oddziałuje na nasz organizm, poprawiając krążenie. Będzie to kąpiel „mokra”, możemy także ukąpać „na sucho” czyli w naturalnym dwutlenku węgla, całkiem bezpiecznie. Nieodłącznym atutem uzdrowiska będzie możliwość skorzystania z kąpieli i okładów borowinowych. Powodem przyjazdów są też warunki klimatyczne.  Jesteśmy atrakcyjni dla turysty i kuracjusza całorocznie (może z wyłączeniem kwietnia i listopada). Klimat Krynicy-Zdroju zaliczany jest do klimatu górskiego, typowego dla dolin i kotlin śródgórskich. Na uwagę zasługuje duże zróżnicowanie warunków bioklimatycznych na terenie samego uzdrowiska, co zalicza się do pozytywnych jego cech – z uwagi na możliwość wykorzystywania różnych bodźców do celów leczniczych. W leczeniu klimatycznym wykorzystuje się możliwość stosowania tych bodźców, których niedobór lub brak stał się przyczyną choroby. Podstawowym bodźcem klimatycznym jest niska zawartość tlenu w powietrzu, wymagająca aklimatyzacji, która pomimo początkowo wzmożonych dolegliwości wzmacnia odporność na inne czynniki obciążające i chorobotwórcze. Działanie bodźcowe wpływa korzystnie na organizm ludzki. Dodatkowym atutem jest czyste powietrze, zawierające znaczną ilość ozonu i olejków eterycznych o działaniu bakteriobójczym i uodparniającym. Dobroczynny wpływ ma piękny krajobraz i wysoki stopień zalesienia. Beskid Sądecki pokrywają wspaniałe lasy – znajduje się tu aż 16 rezerwatów przyrody.

W Krynicy-Zdroju nie można się nudzić. Oprócz „obowiązkowych” spacerów po deptaku i pięknym Parku Zdrojowym, można spróbować sił na licznych ścieżkach zdrowia. Atrakcją będzie wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m npm.), z której rozpościera się piękna panorama Beskidów i Tatr Słowackich. Uzdrowisko prezentuje bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową – Krynica Źródłem Kultury z cyklem występów najznamienitszych polskich artystów muzyki rozrywkowej. Odbywa się tutaj m.in. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury i coroczny Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Do Krynicy-Zdroju co roku ściągają rzesze znanych postaci życia politycznego z kraju jak i z zagranicy na odbywające się Forum Ekonomiczne.

W uzdrowisku jak i jego okolicach znajduje się wiele ciekawych zabytków, warto odwiedzić Muzeum Nikifora, krynickiego malarza o światowej sławie, liczne zabytkowe cerkwie, zabytki architektury drewnianej, inne”.

Skip to content