Prezes BP Europe opowie w Krynicy o możliwościach ekologicznych surowców energetycznych

Elita przedstawicieli międzynarodowych firm energetycznych, opowie o potencjale zmiany użycia węgla w energetyce na ekologiczne surowce. Wśród nich wypowie się Peter Mather  – prezes BP Europe. Dlaczego europejskie kraje wybierają ekologiczną drogę i jaki wybór w tej kwestii powinna podjąć Polska? To ważne pytania, które na pewno padną podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego.

Nowe perspektywy energetyczne są jedną z kluczowych kwestii, o których dyskutuje teraz cały świat. Szczególnie w perspektywie przejścia od paliw kopalnych do energii zielonej. Głos w tej sprawie zabiorą także eksperci podczas XXIX Forum Ekonomicznego. W panelu dyskusyjnym „Sprawiedliwa transformacja. Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę” rozmawiać będą o tych wyzwaniach przedstawiciele największych firm, które żywo są zainteresowane tym, co będzie się działo na rynku energii w najbliższych latach. O znaczeniu wykorzystywanych surowców energetycznych mówić będą: Peter Mather  – prezes BP Europe, jednej z największych firm paliwowych na świecie. Obok niego w dyskusji wezmą udział przedstawiciele czołowych firm energetycznych: Filip Grzegorczyk – prezes zarządu Tauron Polska Energia S. A., Pål Eitrheim – wiceprezes zarządu Equinor ASA, Mateusz Bonca – prezes zarządu Grupy Lotos S. A., która jest patronem panelu.

Węgiel kopalny jest jednym z najtańszych surowców energetycznych. Wykorzystywanie go niesie jednak ze sobą cenę w postaci zanieczyszczonego powietrza. Według raportu z 2018 roku, wydanego przez Instytut Jagielloński, roczne limity PM2,5 zostały przekroczone w 146 miejscowościach, natomiast w 35 strefach Polski przekroczono limit PM10. Jednocześnie badania WHO donoszą o szkodliwości zawieszonych pyłów dla zdrowia człowieka. Wśród ich skutków donosi się o stanach zapalnych płuc, powstawaniu blaszek miażdżycowych, nad krzepliwości krwi, zakrzepicy, stanach nowotworowych. Zauważono również wpływ pyłu na powstawanie stanów depresyjnych i starzenie się układu nerwowego.

W dobie powyżej opisanych doniesień oraz wymagań Unii Europejskiej coraz więcej krajów zapowiada o zastąpieniu węgla innymi, ekologicznymi surowcami energetycznymi. Zmiana ta ma nastąpić za dwie dekady. Już teraz Norwegia 98% zapotrzebowania energetycznego czerpie z odnawialnych źródeł energii. Niemcy z kolei ogłosili zamknięcie ostatniej kopalni węgla. Mimo wszystko wykorzystywanie go w Polsce cały czas wiedzie prym. Według raportów z 2018 roku w polskiej energetyce jego udział wyniósł 78,2%. Dodatkowo w tym samym roku odnotowano rekordowy poziom importu tego surowca. Pomimo, iż opozycja polskiej sceny politycznej, popiera rozpoczęcie wykorzystywania ekologicznych źródeł energii, polski rząd ma odmienne zdanie w tej kwestii. Jaką drogą powinna iść Polska, skoro posiada ogromne pokłady tego paliwa?

Peter Mather pracuje w British Petroleum Company od 1997 roku. W 2004 roku został prezesem oddziału w Wielkiej Brytanii, a osiem lat temu został szefem koncernu na całą Europę. W trakcie swojej kariery zajmował się przede wszystkim handlem ropą. W BP zajmował się planowaniem strategicznym, kierowaniem europejską działalnością zaopatrzenia i dystrybucji oraz handlem i marketingiem.