Prezentacja książki „Tango Śmierci” w ramach programu kulturalnego XXIX Forum Ekonomicznego

Khrystyna Vlodek

W ramach programu kulturalnego tegorocznego Forum Ekonomicznego odbędzie się spotkanie z ukraińskim pisarzem Jurijem Wynnyczukiem oraz prezentacja jego książki „Tango Śmierci”. Powieść ta uważana jest za jedną z najważniejszych ukraińskich książek ostatnich lat. „Tango Śmierci” zostało uhonorowane prestiżowymi nagrodami, w tym „Książką roku BBC”.

„Powieść Jurija Wynnyczuka to niezwykły literacki koktajl. Ukrainiec zapożycza się u Umberto Eco i Borgesa, ale też u Dana Browna, patronują mu Bruno Schulz i Bohumil Hrabal. Pod piórem Wynnyczuka dawny Lwów ma być tym, czym jest – starożytną, zaginioną krainą, wieloznacznym, złożonym, słodko-gorzkim mitem, bardziej tworem fantazji niźli efektem „rekonstrukcji” podporządkowanej pragnieniu „odzyskania przeszłości” – tak napisał o książce Dariusz Nowacki w swojej recenzji dla Gazety Wyborczej.

Tango śmierci to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka. W drugiej części autor opisuje współczesność i opowiada historię profesora Jarosza, próbującego odkryć tajemnicę mistycznego ‘tanga śmierci’, które porządkuje całą akcję.

Autor łączy fantazyjne opowieści z faktami historycznymi. Pracując nad powieścią przez osiem lat, Wynnyczuk badał dawne legendy, historie i opowieści, związane z ówczesnym Lwowem. Książka, która jest bardzo lubiana na Ukrainie i w wielu krajach europejskich została przetłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, bułgarski i chorwacki. Teraz jest dostępna i dla polskich czytelników. Powieść ukazała się w ubiegłym roku w tłumaczeniu poety i prozaika Bohdana Zadury.

Jurij Wynnyczuk (ur. 1952) – ukraiński pisarz, językoznawca, dziennikarz, redaktor. Mieszka we Lwowie. Ukończył studia filologiczne na Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku. Członek Zrzeszenia Pisarzy Ukraińskich i PEN International. Jego utwory były tłumaczone w Anglii, Argentynie, Białorusi, Kanadzie, Niemczech, Serbii, USA, Francji, Chorwacji, Czechach i Bułgarii. W Polsce ukazały się wcześniej jego Knajpy Lwowa (2001). Na podstawie jego bajek nakręcono dwa filmy rysunkowe. Autor przekładów z języków celtyckich, słowiańskich oraz angielskiego. Dwukrotny laureat najbardziej prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej „Książka Roku BBC”.

Źródła:

http://wyborcza.pl/7,75517,23860151,powiesc-tango-smierci-jurija-wynnyczuka-literacki-majstersztyk.html

http://www.kew.org.pl/produkt/tango-smierci-jurij-wynnyczuk/