Poznajcie piękno Słowacji!

Martin Barčík

Większość Polaków niewiele może powiedzieć na temat południowego sąsiada, z którym łączy ją pasmo górskie Tatr. Kraj tranzytowy, sąsiad Czech, Czechosłowacja, Słowenia, śmieszny język, smażony ser – jednym słowem nudy. Wiemy o sobie mało, na tyle mało, że nawet liczba stereotypów jest mała. Narty i baseny termalne, to nie jedyne rzeczy, które oferuje Słowacja. Poznajmy się wzajemnie!

Zamek Spiski na Słowacji

Południowy sąsiad Polski promuje się za granicą hasłem: Słowacja – Mały wielki kraj. Samo hasło nie spowoduje automatycznie sukcesu w promocji turystyki. Słowacja nie powinna być tylko europejską fabryką samochodową, która rocznie produkuje najwięcej samochodów na osobę na świecie. To przede wszystkim bogata historia w skomplikowanym narodowościowo i politycznie regionie, gdzie często zmieniali się chętni do rządzenia tym skrawkiem Europy. Ważne jest, że skomplikowana historia zostawiła swoje ślady na obecnym terytorium kraju. Dlatego każdy może znaleźć na Słowacji coś dla siebie.

O bogatej historii świadczą ruiny z czasów rzymskich w miejscowości Rusovce niedaleko Bratysławy, gdzie można znaleźć rzymski obóz wojskowy będący częścią Limes Romanus pod nazwą Gerulata.  Z antycznych czasów pochodzi także napis pod zamkiem w mieście Trenčín, pochodzący z lat 178-179, świadczący o stacjonowaniu w tym miejscu wojsk Marka Aureliusza.

Obecne terytorium Słowacji znajdowało się na przestrzeni wieków w granicach Państwa Samona (około 623 – 660), Państwa Wielkomorawskiego (820 – 907), Królestwa Węgier (1000 – 1867), Austro-Węgier (1867 – 1918), Pierwszej Republiki Czechosłowackiej (1918 – 1938), Drugiej Republiki Czechosłowackiej (1938 – 1939), Pierwszej Republiki Słowackiej (1939 – 1945), Trzeciej Republiki Czechosłowackiej (1945 – 1948), Czechosłowacji (1948 – 1960), Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej (1960 – 1990), Czecho-Słowackiej Republiki Federacyjnej (marzec – kwiecień 1990 roku), Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej (1990 – 1992), aby ostatecznie przyjąć obecną nazwę: Republika Słowacka (od 1 stycznia 1993 roku).

Historia historią, rządy się zmieniają, ludzie żyją i umierają, a zawsze przychodzi nowa generacja. Warto o historii pamiętać, ale trzeba żyć tu i teraz, nie bazując jedynie na sentymentach i historycznych (nie)powodzeniach. Słowacja jest małym państwem i poza morzem oferuje właściwie wszystko, czego potrzebują turyści.

Tatry są wspólne dla Polski i Słowacji, ale czasami można odnieść wrażenie, że bardziej dzielą, niż łączą. Słowacka część Tatr jest prawie czterokrotnie rozleglejsza od polskich. Najwyższym szczytem jest Gerlach (2655 m n.p.m.). Słowackie góry, to nie tylko Tatry. Równiny znajdują się głównie w południowych obszarach kraju i zajmują około 22% terytorium Słowacji. Wysoczyzny (do 150 m n.p.m.) zajmują około 18% terytorium. Największy procent reprezentuje wysokość od 150 do 300 m n.p.m., która stanowi aż 38% terytorium Słowacji. Pogórza do 640 m n.p.m. zajmują prawie 20% słowackiego terytorium. Niecałe 2% zajmują góry powyżej 640 m n.p.m.

Kto by chciał poczuć się jak orzeł na „Dachu Słowacji“, może skorzystać z kolei linowych i wjechać na Lomnický štít (Szczyt Łomnica), znajdujący się na wysokości 2634 m n.p.m. z widokiem zapierającym dech w piersiach.

Jaskinie na Słowacji, których jest ponad 7000, oferują wiele możliwości wyboru. Największy kompleks jaskiń można znaleźć w Demänovskej jaskyni Slobody (Demianowska Jaskinia Wolności), która zawiera około 30 odkrytych jaskiń i ma łączną długość 22,5 km. Prawdziwym rarytasem jest pierwsza oświetlona jaskinia w Europie (rok 1882) – Dobšinská ľadová jaskyňa (Dobszyńska Jaskinia Lodowa).

Słowacja nie ma dostępu do morza, dlatego też tutejszym „morzem” są zbiorniki wodne Liptovská Mara, którego powierzchnia wynosi 27 km², Zemplínska Šírava z powierzchnią 33 km² oraz Oravská priehrada (35 km²).

W Tatrach można też znaleźć wodospad Skok o wysokości około 30 metrów. Najwyżej położoną miejscowością na Słowacji jest gmina Štrbské pleso (1355 m n.p.m.), w którym cztery lata temu finiszował peleton polskiego narodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Słowacja może się też pochwalić największą wyspą rzeczną w Europie – Žitný ostrov (1326 km²). Największym i najgłębszym jeziorem na Słowacji jest Veľké Hincovo pleso, które ma 20,1 ha oraz głębokość 53 metrów.

W mieście Levoča można odwiedzić Kościół św. Jakuba, w którym znajduje się największy drewniany ołtarz na świecie (wysokość 18,6 m oraz szerokość 6,3 m).

Na Słowacji znajduje się około 170 zamków, spośród których największy kompleks zamkowy w Europie Środkowej reprezentuje Spišský hrad.

Miłośnikom biegów Słowacja oferuje możliwość uczestniczenia w najstarszym europejskim i drugim najstarszym na świecie maratonie w mieście Košice.

Inną ciekawostką jest monumentalna ruchoma szopka o nazwie Slovenský Betlehem, znajdująca się w miejscowości Rajecká Lesná, autorstwa rzeźbiarza Jozefa Pekary. Szopka ma 8,5 m długości, 2,5 m szerokości oraz 3 m wysokości. Praca nad ukończeniem tego dzieła zajęła jej twórcy 15 lat. Jest ona niejako miniaturą Słowacji: oprócz motywów religijnych zawiera najbardziej charakterystyczne budowle z różnych regionów i pokazuje figury ludzi wykonujących tradycyjnych prace rzemieślnicze i rolnicze. Jest ich około 300, z czego połowa z nich jest ruchoma.

W 1328 roku w słowackim mieście Kremnica powstała najstarsza na świecie, działająca do dziś, mennica.

Słowacja ma też swój czynny gejzer, znajdujący się w gminie Herľany. Z głębokości 405 metrów wypluwa wodę na wysokość sięgającą do 15 metrów.

Poza historią, przyrodą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami warto skosztować znakomitych, choć w Polsce dotychczas praktycznie nieznanych, win. Tradycja winiarstwa sięga na terytorium Słowacji prawie 3 tysięcy lat.

Na podstawie wyżej wymienionych przykładów śmiało pozostaje zgodzić się z hasłem, że Słowacja jest naprawdę małym wielkim krajem, który warto poznawać. Szansą na jej poznanie będzie z pewnością I Forum Słowackie, które 25 stycznia odbędzie się w Rzeszowie-Jasionce na terenie centrum konferencyjnego G2A Arena. Podczas konferencji poruszane będą tematy dotyczące: kultury, sztuki, edukacji, transportu a także turystyki, która coraz lepiej na Słowacji prosperuje. Na wydarzenie wciąż można się akredytować TUTAJ.

Źródła:

http://novinka.pl/stereotypowy-slowak-w-oczach-polakow-prawie-10-stereotypow-ktore-nie-zawsze-sa-prawdziwe/

http://www.spoznaj.eu/slovenske-naj

https://www.mint.sk/onas_historia.php

https://cestovanie.sme.sk/c/718723/slovenske-naj.html