Ponad 50 polskich firm zaprezentowało się na Forum Przemysłowym

Kilkadziesiąt firm prezentuje się podczas III Forum Przemysłowego w Karpaczu. Wśród nich są zarówno startupy, jak i firmy z tradycją. Wszystkie z polskim kapitałem. Ich prezentacja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Andrzej Ocalewicz z Instytutu Studiów Wschodnich wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej, że swoje dokonania pokazuje ponad 50 wystawców. Wyjaśnia on, że organizatorzy skupili się na dwunastu branżach z potencjałem eksportowym wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju. Forum Przemysłowe ma umożliwić im dotarcie do polityków, biznesmenów czy potencjalnych inwestorów, ale także polskich i zagranicznych kontrahentach.

Postęp technologiczny sprawa, że koszt wielu nowoczesnych rozwiązań spada. Jak twierdzi przedstawiciel Fibaro Mikołaj Pertek, tak jest w przypadku inteligentnych domów. Jeszcze kilka lat temu na stworzenie inteligentnego domu trzeba było przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dziś kosztuje to tysiąc złotych za 10 metrów kwadratowych.

Szef firmy SEEDiA Piotr Hołubowicz prezentuje ławkę zasilaną energią słoneczną, dzięki której można naładować telefon i uzyskać dostęp do internetu. Jeżeli telefon ma możliwość ładowania indukcyjnego, kładzie się go na ławce. Jeżeli nie, to użytkownik musi użyć własnego kabla do ładowania.

Przed każdą debatą odbywa się prezentacje jednego ze startupów. Spośród 50 firm 19 to nowoczesne firmy technologiczne, ale wśród prezentujących się firm są na przykład zakłady ceramiczne w Bolesławcu czy Koleje Dolnośląskie.

Polskie Radio