„Pomiędzy Rosją a Zachodem. Polska w stosunkach międzynarodowych”- zapraszamy na konferencję

Konferencja odbędzie się we wtorek, 26 czerwca w Waszyngtonie, w siedzibie Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA) w godzinach 10.00-12.00.

Kapitol w Waszyngtonie, źródło: aoc.gov

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy, we współpracy z amerykańskim partnerem – Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA) organizuje konferencję „Pomiędzy Rosją a Zachodem. Polska w stosunkach międzynarodowych”. Stanowi ona część projektu „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności. Polska w stosunkach międzynarodowych wiek po odzyskaniu niepodległości”. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

Ze względu na położenie geograficzne, Warszawa historycznie odgrywała wielką rolę w relacjach pomiędzy Wschodem a Rosją. Po stuleciu konsekwentnego zaangażowania w sprawy międzynarodowe, Polska została silnym zwolennikiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie Warszawa pragnie rozszerzyć swoją rolę międzynarodowego gracza zarówno w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak i w partnerstwie transatlantyckim. Podczas panelu zostaną poruszone m.in. kwestie, dotyczące obronności, zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa dla NATO i państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz tego jaką rolę powinna odegrać Polska w zwalczaniu rosyjskich wpływów w przestrzeni informacyjnej, jak również w sektorach energetycznym i finansowym.

Z tymi trudnymi pytaniami zmierzą się uczestnicy dyskusji:

  • Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej w latach 2015–2018
  • Zygimantas Pavilionis – poseł na Sejm Republiki Litewskiej
  • Bartłomiej Wróblewski – poseł na Sejm
  • Danylo Lubkivsky – były wiceminister spraw zagranicznych i doradca premiera Ukrainy

Dyskusję poprowadzi prezydent Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA) Peter B. Doran.

Po spotkaniu zostanie zaprezentowana publikacja „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności.” Poprowadzi ją dyrektor programowa Instytutu Studiów Wschodnich Kinga Redłowska.