Mieszanką krytyki i obaw reaguje Europa Środkowa na projekt Europy dwóch prędkości. Kilku przywódców politycznych Europy Środkowej gościło na Forum Ekonomicznym, które odbyło się na początku miesiąca w Krynicy w południowej Polsce. Na agendzie spotkania znalazł się rozdźwięk między nową i starą Europą, w tym kontrowersyjne kwestie, takie jak Europa dwóch prędkości, kryzys uchodźczy i delegowani pracownicy.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy otworzyło 27. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. O gospodarczych i społecznych wyzwaniach w polskim Davos dyskutują cztery tysiące gości. (…) Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy i kolejne ważne dla gospodarki deklaracje i spotkania.

Unia Europejska powinna prowadzić politykę otwartych drzwi – zgodzili się prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i prezydent Republiki Macedonii Gorge Iwanow podczas otwierającego XXVII Forum Ekonomiczne panelu: „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich”. Prezydent Duda mocno skrytykował pomysł nadania Unii „dwóch prędkości” i podkreślił znaczenie członkostwa we Wspólnocie na tle historii Polski.

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy dotyczyło nie tylko bieżących dyskusji biznesowych, ale nakreślało ważne kierunki strategiczne tak dla firm, przedsiębiorców oraz całej polskiej gospodarki.

Symbolem naszego rządu jest rodzina i rozwój, więc dlaczego doradcami polskiego premiera nie miałyby być małe i średnie przedsiębiorstwa? – takimi słowami premier Beata Szydło odpowiedziała na postulaty przedsiębiorców w drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy.

4,5 tys. uczestników, blisko 1000 osób, które pracują w Krynicy, 240 wydarzeń przygotowanych przez organizatora, około 70 wydarzeń organizowanych przez partnerów Forum Ekonomicznego. Ważni goście ze świata polityki i biznesu.

Brexit będzie trudnym doświadczeniem dla UE i Wielkiej Brytanii, ale czy na „twardym Brexicie” bardziej straci Londyn, czy Unia, trudno dziś rozstrzygnąć – wynika z krynickiego panelu „Jak Brexit zmieni rynki finansowe Europy?”.

Udział w 27. edycji imprezy najważniejszych osób w państwie to potwierdzenie wysokiej rangi, jaką ma Forum Ekonomiczne organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich. Dla przedstawicieli władzy to dobre miejsce i okazja, aby tuż po wakacjach zaplanować polityczną jesień, a dla biznesu szansa, by porozmawiać o interesach z rządzącymi.

Mała górska miejscowość w Beskidzie Sądeckim zastąpiła na kilka dni Warszawę w roli centrum polityczno-biznesowych spotkań. Podczas XXVII Forum Ekonomicznego Krynica-Zdrój stała się miejscem największej międzynarodowej debaty w naszym regionie.

Premier Beata Szydło otrzymała prestiżową nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2017 w Krynicy. Szefowa rządu została laureatem XXVII edycji największego tego typu wydarzenia w naszym regionie, w którym rokrocznie uczestniczą najważniejsi ludzie ze świata polityki i biznesu.

Karpaty to nie Alpy, a Krynica nie Davos, ale transplantacja pomysłu Klausa Schwaba na grunt polski się jak najbardziej powiodła. Jej autor, urodzony właśnie w Krynicy Zygmunt Berdychowski, znalazł tę właściwą niszę, której prawdopodobnie nie byłby w stanie wypełnić nikt z Zachodu.

Co roku, na kilka dni września, Krynica Zdrój staje się ekonomicznym centrum świata – odbywa się tam Forum Ekonomiczne. W mieście spotykają się ludzie biznesu, politycy, przedsiębiorcy, urzędnicy i dziennikarze.