Polska zamyka kopalnie – szeroko otwierają się drzwi dla projektów energii słonecznej

Jolanta Plata-Kluza

Polska, jeden z największych na świecie producentów i użytkowników węgla, dokonała odważnego kroku w kierunku wycofania paliw kopalnych i rozwoju większej ilości odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energii słonecznej.

 

Autor zdjęcia: Krzysztof Kowalik. Pobrano z serwisu Unsplash.

Podsumowanie:

  • Polska zgodziła się zamknąć swoje kopalnie do 2049 roku
  • Polska jest obecnie czwartym co do wielkości rynkiem energii słonecznej w Europie
  • Warszawski rząd przewidział, że do 2040 roku moc fotowoltaiczna zdominuje profil energetyczny kraju

Węgiel dostarcza połowę energii pierwotnej w Polsce, w tym 80% energii elektrycznej. Rząd, używając hasła „Polska stoi na węglu”, twierdził, że jest to paliwo strategiczne gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne – ostatnio jednak zmienił zdanie.

Polska generuje większość energii z węgla i jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zobowiązało się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Rząd twierdzi, że potrzebuje więcej czasu i pieniędzy, aby przejść na czystsze źródła energii.

Plany zamknięcia kopalń wywołały szereg protestów. Podziemny protest górników dotyczył sprawy kluczowej z punktu widzenia przedstawicieli tego zawodu. Chodziło o przyszłość całej branży górnictwa węglowego, a więc ich miejsc pracy.

Wielodniowe rozmowy między związkami, rządem i czołowym producentem węgla PGG w sprawie restrukturyzacji branży zakończyło porozumienie. Umowa zakłada plan zamknięcia kopalń na południowym Śląsku i koniec polskiego górnictwa węglowego. Kopalnie przestaną funkcjonować do 2049 r. Likwidacja odbędzie się w sposób gwarantujący górnikom bezpieczeństwo zawodowe. Związki i rząd oświadczyły, że nie będzie przymusowych zwolnień, a pracownicy zostaną przeniesieni do kopalń, które pozostają otwarte aż do przejścia na emeryturę.

Akcje PGE PGE.WA, największego polskiego producenta energii i jednego z akcjonariuszy i klientów PGG, podskoczyły po wiadomości o ponad 20%, co kończy niepewność w branży. PGG posiada osiem kopalń, z których niektóre składają się nawet z trzech mniejszych jednostek.

Taki jest kierunek transformacji polskiego sektora wydobywczego i energetycznego. Postępujemy zgodnie z polityką unijną – powiedział Artur Sobon, urzędnik MSZ.

Polski rząd przewidział, że do 2040 roku węgiel będzie stanowił zaledwie 11% miksu energetycznego kraju – spadek z około 80% obecnie.

Warszawa przewiduje również, że ​​energia fotowoltaiczna – metoda, za pomocą której ogniwa słoneczne przetwarzają energię słoneczną w celu wytworzenia energii elektrycznej – zdominują profil energetyczny kraju do 2040 r.

Jeden z najważniejszych deweloperów fotowoltaicznych w regionie, uważa, że ​​Polska przejdzie na odnawialne źródła energii nawet szybciej niż zakładają projekty rządowe. Deividas Varabauskas, dyrektor generalny Sun Investment Group w pobliskim Wilnie na Litwie, powiedział, że rynek energii słonecznej w Polsce może wzrosnąć, ponieważ kraj stopniowo wychodzi z uzależnienia od węgla.

Duże polskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej stają się teraz prawdopodobnymi nabywcami paneli słonecznych – powiedział Varabauskas. Moglibyśmy zostać partnerami. To uznani gracze w starym świecie energii, a my jesteśmy ludźmi z przyszłości.

Rzeczywiście, Polska jest obecnie czwartym co do wielkości rynkiem energii słonecznej w Europie, po Niemczech, Holandii i Hiszpanii, podał Bloomberg New Energy Finance. A rząd właśnie szeroko otworzył drzwi dla firm z sektora fotowoltaiki.

 

Źródła:

  1. https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/koniec-polskiego-g%C3%B3rnictwa-zosta%C5%82-przypiecz%C4%99towany-znamy-nawet-dat%C4%99-%E2%80%93-rok-2049/ar-BB19qjST
  2. https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/7835166,likwidacja-pgg-to-malo-zamykane-beda-kolejne-kopalnie.html
  3. https://www.ibtimes.com/polands-plan-phase-out-coal-mines-opens-door-solar-energy-projects-3052043

 

Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.