Polska bajka Grażyny Kulczyk w Szwajcarii


03.01.2018 – Joanna Nikel

Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie, w szwajcarskiej miejscowości Susch, muzeum sztuki współczesnej, którego pomysłodawczynią oraz fundatorką jest Grażyna Kulczyk. Inicjatywa polskiej miliarderki spotkała się z życzliwym przyjęciem lokalnej społeczności, dla której oznaczać ona będzie ożywienie miejscowego rynku pracy oraz turystyki.

Sama pomysłodawczyni ma nadzieję, że muzeum stanowić będzie „miejsce dialogu między sztuką powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej, a szeroko rozumianym Zachodem”. Szacowany na ponad 100 mln euro zbiór dzieł sztuki najbogatszej Polki stanowi jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji na kontynencie.

Na liczącej ponad 1 900 m kw. powierzchni, która pierwotnie była kompleksem klasztornym, od 2015 roku trwają prace architektoniczne i konserwatorskie. Muzeum w zrekonstruowanym budynku prezentować będzie prace wybitnych polskich artystów, m.in. Mirosława Bałki, Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego, Agnieszki Kurant, Zofii Kulik, Joanny Rajkowskiej, Pauliny Ołowskiej, Moniki Sosnowskiej czy Piotra Uklańskiego. Muzeum tworzyć będą nie tylko sale wystawowe, ale również audytorium oraz sala performatywna. Na jego główną siedzibę zaadaptowano XIX-wieczny, zatopiony w górskim krajobrazie browar, stanowiący jedną z gospodarczych części zespołu poklasztornego. Za projekt wszystkich budynków odpowiada pracownia słynnych architektów: Lukasa Voellmy’ego i Chaspera Schmidlina. Szwajcarska prasa podkreśla, że nie jest to pierwsza inwestycja z pogranicza sztuki i biznesu najbogatszej Polki. W 2003 roku utworzyła poznańskie centrum Stary Browar, który w 2015 roku, został jednak sprzedany funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM) za 290 mln euro.

Warto dodać, że pierwsze zagraniczne prywatne muzeum poświęcone polskiej sztuce awangardowej zostało otwarte w 2016 r. przez niemieckiego kolekcjonera dr Wernera Jerke w samym sercu przemysłowego i technologicznego centrum Niemiec – Recklinghausen (Zagłębie Rury). Inicjatywa Grażyny Kulczyk bez cienia wątpliwości popularyzować będzie polską sztukę i kulturę poza granicami kraju.

Żródła:
http://www.zeit.de/2017/53/susch-schweiz-grazyna-kulczyk-investition-museum-zeitgenoessische-kunst/komplettansicht?print
https://www.bernerzeitung.ch/kultur/kunst/milliardaerin-bringt-kunst-ins-engadin/story/20989415
http://www.muzeumsusch.ch/d/muzeum-susch.html

Zdjęcie: http://www.muzeumsusch.ch/d/praktische-informaziun.html