Polak, Gruzin – dwa bratanki

Polska i Gruzja to kraje, które mają podobną historię. Oba przez wiele lat musiały się zmagać z carską czy sowiecką okupacją. Oba bardzo doceniają znaczenie słowa – niepodległość. To także państwa, które mają wielki wkład w to, co dzieje się w ich regionach. Łączą je nie tylko wspólne doświadczenia, ale także ludzie, którzy poświęcili się dla obu tych krajów.

O polsko-gruzińskiej przyjaźni nie trzeba nikogo przekonywać. Być może to kwestia tych samych przeżyć, które były udziałem obu narodów w 1918 roku. Wtedy zarówno Gruzja, jak i Polska odzyskały swoją niepodległość. O tych właśnie doświadczeniach rozmawiali uczestnicy panelu: „Polsko-Gruzińskie relacje w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”.

Zdaniem George Volskiego – wiceprzewodniczącego gruzińskiego parlamentu, to nie przypadek, że oba narody tak dobrze ze sobą współpracują. – Polskie rodziny – tak, jak moja, zostały przeniesione do Gruzji, a gruzińskie do Polski. Polacy zostawili na Kaukazie Południowym wielki ślad. To samo było z wieloma żołnierzami, którzy przelewali krew bardzo daleko od swoich domów. Z perspektywy gruzińskiej, możemy powiedzieć, że jesteśmy małym państwem, ale mamy wielkich synów. Dziś na bazie tych doświadczeń mocno współpracujemy z Polską. To kraj, który jest naszym wielkim partnerem w integracji z NATO i Unią Europejską.

Podobnego zdania jest były wiceminister spraw zagranicznych Jan Dzidziczak, który podkreślił, że polski i gruziński naród oprócz historii ma jeszcze dwie ważne cechy. – Oba narody są rodzinne i wierzące. To fundamenty, które budują społeczeństwo. Są też bardzo honorowe. To, co na pewno je łączy, to walka z Rosją na przestrzeni bardzo wielu lat. Pokazują to powstania, wojny ale także najnowsza historia ze świętej pamięci prezydentem Lechem Kaczyńskim, który w Tbilisi jasno wskazał co się może stać jeśli Rosji pozwoli się na realizację jej zapędów. Patrząc na to, co stało się na Ukrainie – już wtedy 10 lat temu przewidział scenariusz zajęcia Krymu.

Wielkie symboliczne znaczenie Forum Ekonomicznego w Gruzji 25 maja 2018 roku podkreślał doktor Dawid Kolbaia – przewodniczący polsko-gruzińskiej komisji historyków. – To niesamowite, że memorandum o współpracy i kontynuowaniu Forum Ekonomicznego w Gruzji zostało podpisane o 17.10. Zupełnie nieświadomie, bo nikt tego nie przygotowywał. O tej samej godzinie, sto lat temu, została ogłoszona niepodległość Gruzji. Co ciekawe, w tym samym czasie ogłoszono także niepodległość Armenii i Azerbejdżanu, po tym jak rozpadła się Federacja Zakaukaska i Sejm. To także ciekawe, że mając do wyboru różne nazwy, polityce 100 lat temu zdecydowali się na sejm. Dokładnie tak samo jak w Polsce.

O dzielności polskich i gruzińskich żołnierzy nie trzeba nikogo przekonywać nawet jeśli nigdy nie oglądał serialu „Czterej pancerni i pies”. Kierowca czołgu Rudy 102 – Grigorij Saakaszwilij to postać fikcyjna, ale historia zna prawdziwe przypadki gruzińskiego męstwa. Ramię w ramię z Gruzinami służył w Iraku i Afganistanie generał Waldemar Skrzypczak. – Razem budowaliśmy naszą wiarygodność w oczach amerykańskich sojuszników. Po tych misjach zarówno Polacy jak i Gruzini uznawani są za doskonałych żołnierzy. Współpracujemy na niwie wojskowej, bo nie mam wątpliwości, że trwa nieustanna, choć niewypowiedziana wojna propagandowa i hybrydowa ze strony Rosji.  Temu krajowi zależy na słabej Unii Europejskiej, a my musimy szukać sojuszników i budować coraz bardziej międzynarodową koalicję przeciwko tej wojnie.

Najbardziej emocjonalne wystąpienie było udziałem Ghii Nodii – profesora Uniwersytetu w Tbilisi i byłego ministra edukacji narodowej. – To dla nas bardzo ważne, że mamy wsparcie Polski na arenie międzynarodowej. Wsparcie kraju, z którym liczą się wszystkie mocarstwa. Było to widać już wtedy, gdy prezydent Lech Kaczyński przyleciał tu w 2008 roku nie zważając na swoje życie. On po prostu chciał ratować nasz kraj. To, gdzie jesteśmy teraz jest wielką zasługą Polski. Pomiędzy naszymi krajami jest jakiś szczególny rodzaj chemii i romantyzmu. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy tę przyjaźń. Jednocześnie mamy doskonałą świadomość, że musimy robić wszystko aby się odwdzięczyć Polsce i żeby nigdy nie doszło do sytuacji, w której Polacy musieliby się za nas wstydzić.

Panel został stworzony be zaprezentować publikację „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności”, autorami której są Jan Rokita i generał Waldemar Skrzypczak.  Publikacja jest częścią projektu „Polska – 100 lat niepodległości, 100 lat aktywności. Polska w stosunkach międzynarodowych wiek po odzyskaniu niepodległości”. Projekt ten jest realizowany w ramach programu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Prezentacja publikacji wśród zagranicznych ekspertów, środowisk opiniotwórczych, decydentów politycznych jest okazją do zaprezentowania polskiej racji stanu, odnowienia dialogu, a w konsekwencji do ocieplenia klimatu wzajemnych relacji.

Forum Ekonomiczne w Tbilisi otworzyło nową kartę w historii polsko-gruzińskich relacji. Choć określa się je jako wzorowe, dzięki temu wydarzeniu pojawiła się jeszcze jedna platforma wspólnych doświadczeń.

Więcej na ten temat można przeczytać w specjalnym wydawnictwie przygotowanym przez Jana Rokitę i generała Waldemara Skrzypaczaka – „Polska – 100 lat suwerenności”