Pokaz filmu dokumentalnego „Ziemia ludzi” oraz spotkanie z reżyserem Dmitriem Semibratowym w programie kulturalnym XXIX Forum Ekonomicznego

Alina Anisimowicz

XXIX Forum Ekonomiczne to nie tylko rozmowy na temat ekonomii i polityki ale także bogaty program kulturalny. Znajdzie się w nim miejsce na pokaz rosyjskiego filmu „Ziemia ludzi” Dmitrija Semibratowa.

Wyspy Kurylskie, źródło: Wikipedia.pl 

„Ziemia ludzi” to film przedstawiający bogactwo przyrody oraz życie mieszkańców Wysp Kurylskich. Nakręcony z rozmachem obraz ma za zadanie odkrycie na nowo Kuryli i pokazanie światu unikalnej przyrody oraz zasobów naturalnych tych wysp, ciągle stanowiących zagadkę dla reszty świata. Archipelag Wysp Kurylskich zajmujący 16 000 km2 ciągnie się na łuku od Japonii po Kamczatkę na długości 1200 kilometrów. Przemierzając tę niezwykłą krainę z południa na północ twórcy filmu pokazują dziewiczą naturę oraz ludzi prowadzących surowe życie bez dostępu do przedmiotów i technologii tak powszednich dla mieszkańców stałego lądu.

„…Pomyślałem, że zupełnie nic nie wiemy o tych miejscach oraz o ludziach, którzy tam mieszkają i zacząłem szukać informacji. W ogóle nie widziałem filmów, normalnych filmów, które opowiadałyby o tych miejscach. Nie takich naukowych, czy turystycznych, gdzie po trochu, po łebkach coś tam uchwycono, pokazano piękną przyrodę i to wszystko. Niczego innego o Kurylach, niestety, nie było…” – tłumaczy reżyser filmu Dmitrij Semibratow.

Dmitrij Semibratow (ur.1985 r.) w 2008 r. ukończył Wydział Reżyserii Państwowego Krasnodarskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz w 2013 Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Państwowego Instytutu Kultury w Krasnodarze, dyrektorem studia filmowego „Chronos”, a także członkiem Związku Autorów Zdjęć Filmowych Federacji Rosyjskiej. Dmitrij Semibratow jest autorem kilkunastu filmów dokumentalnych oraz laureatem nagród na konkursach i festiwalach filmowych. Film „Ziemia ludzi” min. zwyciężył w kategorii filmów rosyjskich na XI Otwartym Ogólnorosyjskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Sól Ziemi” w Samarze oraz zajął pierwsze miejsce w kategorii film dokumentalny na VII Moskiewskim Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Będziemy żyć”.

 

Projekcja zorganizowana we współpracy z Festiwalem Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

 

http://budemfestival.ru/zemlya_lyudey

http://www.proficinema.ru/news/detail.php?ID=239354

Trailer filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=cM6qLDeqv5U