„Podwodny mocarz” – Rzeczpospolita rozmawia z młodymi konstruktorami na Forum Inwestycyjnym

Czym zajmuje wasz robot?

Sebastian Dawid Olędzki, prezes Bisonte sp. z o.o.: To wielozadaniowy robot podwodny, projektowany przede wszystkim w celu zastąpienia ludzi, w zadaniach podwodnych, w środowisku niebezpiecznym czy skażonym. Jako pierwszy na świecie miniaturowy robot podwodny jest w stanie poza inspekcją pełnić zadania naprawcze czy konserwacyjne. Dzięki temu, że jest w stanie przenieść ponad 30 krotnie większy ładunek niż inne roboty tej klasy.

Gdzie robot był testowany?

Demonstrator technologii był testowany na basenie, a wybrane części systemu były testowane na zalewie Zakrzówek w Krakowie. Testy dowiodły prawdziwości założeń, faktycznie ultra lekki kadłub o zmiennej geometrii jest w stanie zastąpić tradycyjne konstrukcje.

Czym wyróżnia się ten robot na tle innych tej klasy

N e jest tylko mogącą poruszać się pod wodą kamerą, ale pozwala użytkownikowi na montaż szerokiej gamy akcesoriów od robotycznego ramienia aż po pełnowymiarowy sonar.

Gdzie chcecie zastosować to urządzenie?

Głównymi odbiorcami będą przemysł wydobywczy i energetyczny, a także instytucje naukowe oraz instytucje zajmujące się reagowaniem w czasie katastrof ekologicznych. W późniejszym etapie okresie rozwiązanie może trafić na szerszy rynek np. do fotografów amatorów.

W jaki sposób pozyskaliście pieniądze na projekt

Finansowaliśmy go z funduszy własnych, obecne trwają prace nad prototypem, który umożliwi zaprezentowanie inwestorom pełnych możliwości robota. Nasza spółka jest spin-offem AGH w Krakowie czyli spółką założoną przy udziale naszej uczelni. W naszej spółce AGH jest mniejszościowym udziałowcem.

Rozmawiał Michał Niewiadomski, Rzeczpospolita – Partner Medialny 10. Forum Inwestycyjnego