Po powszechnym testowaniu stan nadzwyczajny na Słowacji został przedłużony do końca roku

Piotr Sieniawski

Słowacja ma za sobą już dwie tury powszechnego testowania. Stan nadzwyczajny, wprowadzony przez Rząd w dniu 1 października, został przedłużony do końca roku. Prawnicy kwestionują konieczność wprowadzonych ograniczeń a opozycja zapowiada udział w demonstracjach przeciwrządowych.

 

 

 

Podsumowanie:

  • Wyniki drugiej tury powszechnego testowania obywateli na obecność koronawirusa
  • Przedłużenie stanu nadzwyczajnego do końca roku
  • Wątpliwości prawników odnośnie zgodności przedłużenia stanu nadzwyczajnego z Konstytucją oraz międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka
  • Planowane protesty przeciwrządowe

 

Na Słowacji odbyły się już dwie tury powszechnego testowania obywateli na obecność koronawirusa. W ramach drugiej tury w 45 powiatach przetestowano 2.044.855 osób, w śród których wykryto 13.509 zakażonych (0,66 proc.). W ramach operacji „Wspólna Odpowiedzialność” przetestowano łącznie 5.811.163 osób. Wykryto 57.467 osób z pozytywnym wynikiem. Premier Matovič stwierdził, że dzięki powszechnemu testowaniu odnotowano spadek liczby zakażeń o ponad 50 proc. W powiecie Čadca liczba zakażonych spadła z 3,22 proc. do 0,97 proc. Eksperci jednak ostrzegają przed uproszczoną interpretacją faktów. Podkreślają, że wyciąganie wniosków w tak krótkim czasie jest niemożliwe.

Po ukończeniu drugiej tury powszechnego testowania zostało otwartych 25 punktów pobrań materiału biologicznego w „zielonych“ powiatach. Kolejne powszechne testowanie mogłoby się odbyć pod koniec listopada. Według Premiera istnieją tylko dwie efektywne metody walki z epidemią: powszechne testowanie oraz lockdown. Słowacja wybrała pierwszą opcję. – Myślę, że jeżeli uda nam się raz na trzy-cztery tygodnie przeprowadzić powszechne testowanie, to moglibyśmy korzystać z większej wolności. – stwierdził Matovič. Premier również zapowiedział, że dzieci z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych mogłyby powrócić do szkół, gdyż wielka część z nich nie posiada sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej.

Stan wyjątkowy, który został wprowadzony przez Rząd dnia 1 października br. na okres 45 dni, miał się skończyć 14 listopada. Na posiedzeniu Rządu z dnia 11 listopada zapadła decyzja o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego o okres 45 dni. Od 15 listopada obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób. Zgodnie z Ustawą konstytucyjną o bezpieczeństwie państwa w czasie wojny, stanu wojennego, stanu nadzwyczajnego oraz stanu klęski, ograniczenia mogą zostać wprowadzone na okres nie przekraczający 90 dni.

Do 14 listopada na Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. Nie dotyczy on jednak osób z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Wprowadzone zostanie również testowanie na przejściach granicznych, w domach opieki społecznej oraz w szpitalach.

Zdaniem niektórych prawników nie ma żadnych powodów do przedłużenia stanu nadzwyczajnego. – Istniejące ograniczenia podstawowych praw i wolności są niezgodne z Konstytucją oraz międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka, dla tego, że nie spełniają one wymogu proporcjonalności. – podkreśliła adwokat Marica Pirošíková, była Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zauważyła, że do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zostały już złożone indywidualne skargi dotyczące stanu nadzwyczajnego.

Na początku listopada br. prokurator z Prokuratury Generalnej zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego w Koszycach z wnioskiem o zbadanie zgodności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego z Konstytucją. Sąd następnie stwierdził, iż jego wprowadzenie nie naruszyło Konstytucji Republiki Słowackiej.

Partia opozycyjna SMER – Socjalna Demokracja oświadczyła, że nie istnieją żadne konstytucyjne powody do przedłużenia stanu wyjątkowego. Przewodniczący partii Robert Fico zauważył, że wprowadzone obostrzenia będą obowiązywać także podczas Świąt. Jego zdaniem wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie ma żadnego wpływu na przebieg pandemii, a celem Premiera jest jedynie ograniczenie prawa do zgromadzeń. – Igor Matovič oraz jego ministrowie zaprzeczają samym sobie mówiąc z jednej strony o powszechnym testowaniu jako o sukcesie a z drugiej strony twierdząc, że sytuacja epidemiologiczna uległa pogorszeniu i niezbędne jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń. – powiedział Robert Fico. Opozycja zapowiada udział w demonstracjach przeciwrządowych, które odbędą się 17 listopada br., czyli w Dzień walki o wolność i demokrację. Udział w protestach zadeklarowała również partia opozycyjna Kotleba – Partia Ludowa Nasza Słowacja oraz pozaparlamentarna Słowacka Partia Narodowa.

 

Źródła:

https://dennikn.sk/2133752/premier-velebi-plosne-testovanie-ake-ucinne-je-v-skutocnosti-este-zname-nie-je-reaguju-vedci-a-analytici/?ref=top

Konferencja prasowa partii SMER-SD. https://www.youtube.com/watch?v=jLJ7Un1IXRs&feature=youtu.be

https://www.somzodpovedny.sk/minister-obrany-j-nad-ozbrojene-sily-sr-opat-podrzali-slovensko-plosne-testovanie-je-skvelou-startovacou-ciarou-pre-pokracovanie-v-spolocnej-zodpovednosti-nas-vsetkych%e2%80%8b/

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/568461-nudzovy-stav-predlzili-o-45-dni/ https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/568437-pravnicka-uz-nie-je-dovod-na-nudzovy-stav/

 

Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.