Pierwsza wizyta premiera Japonii na Słowacji

Martin Barčík

25 kwietnia 2019 r. miała miejsce historyczna, pierwsza wizyta japońskiego premiera Shinzō Abe na Słowacji. Spotkanie odbyło się w formacie Grupa Wyszehradzka + Japonia, dzień przed szczytem Unii Europejskiej z Japonią w Brukseli.  

Premierzy Słowacji (Peter Pellegrini) i Japonii (Shinzō Abe) spotkali się na Bratysławskim zamku w ramach rozmów o bilateralnych relacjach słowacko-japońskich, spotkanie trwało 45 minut. Następnie przyjechali premierzy państw V4, którzy dyskutowali godzinę z premierem Japonii w formacie V4 + Japonia.

Dwustronne spotkanie premierów Słowacji i Japonii było poświęcone wzmocnieniu wzajemnej słowacko-japońskiej współpracy w sektorze gospodarczym i inwestycyjnym, ale również w dziedzinie nauki i techniki. Japonia jest jednym z głównych inwestorów na Słowacji, gdzie funkcjonuje ponad 60 japońskich firm zatrudniających 13 000 osób.

W lutym bieżącego roku weszła w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią, co stanowi, zdaniem premiera Słowacji, okazję dla słowackich eksporterów na rynku japońskim.

Z Japonią łączy Słowację długa historia, zapoczątkowana w 1918 wizytą generała Milana Rastislava Štefánika, który był razem z Masarykiem i Benešem współzałożycielem Czechosłowacji. W przyszłym roku minie dokładnie 100 lat od ustanowienia wzajemnych stosunków dyplomatycznych.

Premier Pellegrini potwierdził, że 1 lipca 2019 r. wejdzie w życie umowa o zabezpieczeniu socjalnym między Słowacją i Japonią, na podstawie której łatwiej będzie można zatrudnić Japończyków na Słowacji oraz Słowaków w Japonii. Peter Pellegrini ocenił, że japońskie firmy przesuwają na Słowację już nie tylko fabryki, ale i firmy zajmujące się badaniami i innowacjami, według niego: „Słowacja chce być nowoczesnym, dynamicznym państwem, które wspiera badania, rozwój i innowacje.“

Z punktu widzenia premiera Pellegriniego ważne jest też to, że w lutym bieżącego roku weszła w życie umowa o partnerstwie strategicznym między UE i Japonią, która usuwa bariery w handlu. Peter Pellegrini pogratulował premierowi Abe organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, które odbędą się w Japonii.

Japonia jest państwem prezydenckim w ugrupowaniu G20, Słowacja jest z kolei państwem prezydenckim Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Japonia będzie organizować Expo 2025.

Premier Shinzō Abe mówił o tym, że Słowacja jest centrum przemysłu samochodowego. 64 firmy z Japonii mają swoje oddziały na Słowacji, ale premier wspomniał również, że słowacka firma Eset, zajmująca się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, inwestuje w Japonii. Premierzy rozmawiali także na temat sytuacji w Korei Północnej, o której dalej dyskutowali w ramach spotkania V4 + Japonia.

Po spotkaniu V4 + Japonia przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej oraz premier Japonii podsumowali spotkanie na konferencji prasowej. Zdaniem premiera Słowacji (Peter Pellegrini) państwa V4 należą do jednych z najszybszej rosnących regionów oraz są stabilną częścią UE i szanowanym partnerem. Tematem dyskusji były również kwestie ochrony środowiska.

Premier Japonii, Shinzō Abe, mówił o lokowaniu japońskich inwestycji w państwach V4; w Czechach w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, w Polsce 257 japońskich firm jest obecnych w logistyce i przemyśle żywieniowym, natomiast na Węgrzech Japonia tworzy 230 tysięcy miejsc pracy. Japonia wspiera inwestycje w dobrą infrastrukturę oraz rozsądny system kontroli danych.

Andrej Babiš, premier Czech, powiedział, że V4 jest bardzo dobrze funkcjonującym blokiem, który ma wspólne cele dotyczące istotnych kwestii w UE i jego zdaniem V4 może być przykładem dla innych państw UE. Czechy będą przejmować od Słowacji prezydencję w ramach grupy V4 i chciałyby też zorganizować spotkanie z premierem Abe w Pradze. Japonia jest dla Czech drugim największym inwestorem.

Premier Polski, Mateusz Morawiecki, ocenił dynamikę współpracy V4 z Japonią. Jego zdaniem  bardzo ważna jest nie tylko współpraca, ale też wyrównywanie różnic w handlu. Premier Morawiecki wyraził też nadzieję, że umowa UE z Japonią udostępni japoński rynek również dla inwestorów z Polski. Należy ocenić, że Szczyt V4 odniósł sukces, bo pokazuje mocne więzi Japonii z Europą Środkową.

Wicepremier oraz minister finansów Węgier, Mihály Varga twierdzi, że trzeba nadal wzmacniać współpracę z Japonią, bo tylko tak można wzmocnić UE. Węgry ustanowiły swoje relacje dyplomatyczne z Japonią już w 1869 r. i świętują  150 rocznicę relacji dyplomatycznych. Na Węgrzech działa 160 japońskich firm i jest ona najważniejszym azjatyckim inwestorem dla Węgier. Porozumienie o Wolnym Handlu między UE i Japonią zdaniem wicepremiera ma ważne korzyści ekonomiczne, rozszerza i pogłębia handel, inwestycje, wzmacnia wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Mihály Varga uważa zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego za bardzo ważne. Jego zdaniem wyznaczą one drogę, którą społeczeństwo węgierskie podąży w przyszłości. „Węgry zawsze mocno wspierały myśl Europy silnych państw narodowych.” Kluczową kwestią w tych wyborach będzie także migracja, co sygnalizują choćby słowa: „Mielibyśmy (Węgry) wywozić pomoc, a nie przywozić problemy.“

 

źródło: tvpparlament.pl

Źródła:

https://www.vlada.gov.sk/v4-2019/

https://www.vlada.gov.sk//predseda-vlady-japonska-na-historicky-prvej-navsteve-slovenskej-republiky/

https://slovensko.hnonline.sk/1929549-japonsky-premier-sinzo-abe-sa-stretol-s-pellegrinim-hovorili-o-prehlbovani-investicii

https://slovensko.hnonline.sk/1929689-vyjadrenie-premierov-v4-a-japonska-po-summite