Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy pieniądze na gazociąg łączący Słowację z Polską

Polska jest ostatnim sąsiednim krajem, z którym Słowacja nie ma połączeń gazowych. Pożyczka w wysokości 70 mln euro (290 mln zł) na budowę polsko-słowackiego gazociągu zostanie zaciągnięta w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Nowy gazociąg transgraniczny zapewni Słowacji dostęp do kilku źródeł gazu ziemnego z Morza Bałtyckiego i Norwegii. Całkowita długość gazociągu wynosi 164 km, z czego ponad 60 proc. będzie przebiegać przez terytorium Słowacji. Prace budowlane powinny rozpocząć się w tym roku, a zakończenie budowy planowane jest na rok 2021. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 270 mln euro (1,2 mld. złotych), a część słowacka będzie kosztować około 142 mln euro (589 mln zł).

Wspierając projekt, Unia chce poprawić bezpieczeństwo dostaw gazu w regionie i uniknąć takich sytuacji, jak kryzys gazowy z 2009 roku, kiedy to odczuliśmy zależność od dostaw gazu z Rosji.

Celem Unii Europejskiej jest prawie całkowite obniżenie emisyjności gospodarki do 2050 roku. Przejście do zielonej gospodarki oznacza zatem ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego. Gaz to paliwo kopalne o najmniejszym wpływie na środowisko. Jeśli więc zastąpimy węgiel gazem, możemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 50 proc.

Zródło: https://euractiv.sk/section/energetika/news/banka-unie-pozicia-peniaze-na-plynovod-z-polska-klimaticke-ciele-tym-vraj-neohrozi/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=1954

Martin Barčík